Autodesk Revit - Початок (Частина 1)

 

Розглянемо саму Послідовність проектування в Revit, а саме послідовність процесу моделювання. Дозволю нагадати, що основний принцип Revit "Проектуй так, як будуватимеш", слідуючи якому, основою для проекту є Місцевість (Site) – територія, яку нам необхідно освоїти з максимальною ефективністю. При цьому раджу спочатку створити її окремою моделлю і зв'язати з моделлю будівлі зовнішнім посиланням за загальними координатами. Таким чином, у перспективі вирішуємо кілька завдань – можемо розмістити інші будівлі та споруди, а також не заважати генпланісту виконувати свою роботу. Особливо це зручно при проектуванні багатосекційних житлових будівель або мікрорайонів.

 

 

Після того, як архітектор використав інструменти Площ (Area), він створює попереднє або укрупнене планувальне рішення з підрахунком площ, їх найменуванням та позиціями, розміщує на аркуші та отримує специфікації. Ця робота не вимагає від виконавця великих навичок роботи з Revit, оскільки в основному використовуються лінії та засоби редагування схожі з AutoCAD. А можемо, використовуючи базові інструменти тривимірного моделювання, спочатку побудувати Концептуальну (Mass) форму будівлі, розділити її Рівнями (Level) на площини поверхів та отримати специфікації площ та обсягів – Техніко-Економічні Показники (ТЕП). У цьому випадку створюється зовнішній контур будівлі за формою будь-якої складності, що значно полегшує процес проектування.

 

ASX-TRG-24003-S00-RVT0 Beginning_0045.PNGASX-TRG-24003-S00-RVT0 Beginning_0014.PNG

 

У результаті архітектор без значних зусиль отримує цілком достатній результат, який може передати у вигляді завдання конструктору для проектування попереднього Несучого каркасу. Вважаю, що на цьому етапі дуже важливо забезпечити несучу здатність будівлі в межах передбачуваної форми та планувального рішення. Так би мовити, зіграти з конструктором у "шашки", щоб він потім "не поламав" велику ідею архітектора, коли той уже добряче встигне напрацюватись. При цьому Revit разом з несучим каркасом можна створити Розрахункову схему (Analytical model), яку можна редагувати, а також прикладати різні навантаження, опорні зусилля з подальшою передачею в Autodesk Robot Structural Analysis для розрахунку.

 

ASX-TRG-24003-S00-RVT0 Beginning_0017.PNGASX-TRG-24003-S00-RVT0 Beginning_0018.PNG

 

Як результат, архітектор отримує практично узгоджений каркас, може внести відповідні зміни планування, а також концептуальної форми, і розпочинати створення Фасаду – зовнішнього вигляду будівлі, яка стане в майбутньому його обличчям та візитною карткою. Звичайно, в ході його проектування може бути безліч коригувань, погоджень тощо, але при цьому буде небагато менше змін, на відміну від випадків, коли спочатку створюється майже повноцінна архітектурна модель. Після того, як конструктивне рішення фасаду буде закінчено, можна починати процес Візуалізації (Rendering) будівлі та підбору його колірного рішення. Це можна зробити як у Revit, так і в інших програмах, таких як 3DS Max.

 

ASX-TRG-24003-S00-RVT0 Beginning_0021.PNGASX-TRG-24003-S00-RVT0 Beginning_0022.PNG

 

Крім того, архітектор уже зможе розмістити Приміщення (Rooms) і отримати на цьому етапі чисту площу поверхів з урахуванням тільки несучих і зовнішніх огороджувальних конструкцій. Адже інколи замовник бажає знати саме цю площу без урахування внутрішніх стін і перегородок, які опісля можна створити на основі вже наявного укрупненого планування Площами (Areas). Таким чином, суттєво заощаджуємо час, бо попередні планування поверхів давно визначені й узгоджені, а зараз їх потрібно буде лише уточнити та скоординувати. При цьому архітектор, у разі потреби, в будь-який момент зможе запропонувати замовнику чисті площі офісів, квартир тощо. Ну і звісно, після доопрацює остаточний варіант планувального рішення і навіть у кількох варіантах.

 

ASX-TRG-24003-S00-RVT0 Beginning_0032.PNGASX-TRG-24003-S00-RVT0 Beginning_0031.PNG

 

 

Запитаєте — є генпланістархітекторконструктор, а де ж інженери? Гадаю, що вони, на відміну від усіх інших, мають постійно супроводжувати всі етапи проектування, бо більшою мірою саме від них залежатиме комфорт і здоров'я людей будівлі, яка експлуатується. У тому числі енергоефективність протягом усього її життєвого циклу, а це: витрати на вентиляцію та опалення, водопостачання та каналізацію, електрику й автоматику тощо. На жаль, у мене поки що недостатньо особистого досвіду в цій частині проектування, тому на цьому закінчу розгляд Послідовності та Управління процесом моделювання в наступній публікації.

 

 

Продовження читайте в статті "Autodesk Revit - Початок (Частина 2)"!