І так, якими засобами Revit можна забезпечити пропоновану послідовність зведення будівель, а головне внесення змін у будь-який момент часу? Знову ж таки, нагадаю, що назва продукту є абревіатурою від Revise Instantly (Миттєві зміни), що говорить сама за себе і без зайвих коментарів. Особисто я вважаю, що в Revit, як у шахах, існує своя гармонія взаємодій. Спочатку, щойно починаємо в них грати, зазвичай ставимо собі за мету — навчитися, потім — не програти, далі — виграти, і в підсумку досягти абсолютної майстерності — поставити мат за певний час і кількість ходів. Аналогічно в Revit, є проект — як шахівниця, є фігури — як сімейства, і є засоби управління процесом проектування, які визначають стратегію і тактику гри: Стадії (Phases), Варіанти (Options), Групи (Groups), Links (Посилання) і Набори (Worksets). Розпочнемо зі Стадій.
|
Ми постійно перебуваємо в проміжку часу між Минулим (Past) і Майбутнім (Future), а саме в Теперішньому (Present). І от як сьогодні, саме зараз його проживемо, таким і згадаємо в Майбутньому, але вже як про Минуле. І не варто думати сьогодні про Минуле, яким воно було або могло бути, а варто думати про Майбутнє, яким воно буде і найголовніше, на яке ми ще можемо вплинути. Адже Час — це найцінніше, що ми маємо, і те, чим ми маємо вчитися керувати. Тому вважаю, що в Revit найосновнішим інструментом управління є Стадії — позначки часу між Минулим і Майбутнім, які можуть бути створені відповідно до прийнятої послідовності проектування, наприклад Місцевість, Концепція, Каркас, Фасад, Планування. Залежно від місця розташування Теперішнього, або поточної Стадії, елементи моделі розподіляються на: Існуючі (Existing), Знесені (Demolished), Тимчасові (Temporary) та Нові (New). Яким чином?
Якщо елемент був створений раніше — він є Існуючим і може стати Знесеним у разі, якщо на поточній Стадії його існування припинилося. Новим є елемент, який на поточній Стадії був створений і може стати Тимчасовим, якщо існував тільки в її межах. Таким чином, у Revit ми можемо вільно мандрувати в часі — планувати Майбутнє і вносити зміни в будь-який момент Минулого, працювати та відображати на виглядах, специфікаціях необхідний нам стан Теперішнього. Це забезпечується окремими параметрами стадій зведення і зносу у властивостях елементів, а також у властивостях виглядів параметрами відношення до стадії й фільтра перевизначення графіки.
Звичайно, цей інструмент управління призначений для створення проектів реконструкції будівель і споруд, але чудово може застосовуватися й у звичайному проектуванні, особливо для внесення змін під час будівництва. На жаль, для повноцінного супроводу реального процесу зведення будівлі засобів Revit недостатньо, але є можливість експортувати модель в Autodesk Navisworks, який дає змогу вирішити це завдання.
Але будь-який Час, будь-яке Сьогодення може мати свої Варіанти (Options). Ось зараз читаєте ці рядки, вдумуєтеся в кожне слово, його значення і сенс, перечитуєте по кілька разів... а може й ні. Може зовсім навпаки, нашвидку переглянули через абзац і відклали на потім... Наважуся лише припустити, що в кращому разі викладені знання принесуть свою користь, тільки з різницею в часі — комусь раніше, а комусь пізніше. У житті ми постійно опиняємося перед вибором, що вимагає від нас ухвалення однозначного рішення, яке визначить Варіант перебігу подій — нашого, і не тільки нашого, Майбутнього. При цьому ми спочатку можемо тільки припустити міру його правильності або зовсім навпаки — остаточні висновки зробимо тільки з часом і ніяк не зможемо повернути все назад, щоб прожити інший варіант подій. Так влаштована наша реальність, але тільки не в Revit 🙄.
Під час проектування в будь-який момент часу, якщо виникає навіть найменший сумнів щодо ухвалення того чи іншого рішення — Так чи Ні, можна створити Варіант форми, планування, конструкцій, розташування елементів тощо. При цьому не потрібно буде копіювати весь проект, усю будівлю або файл проекту, а тільки необхідні елементи. Адже в реальності виникають Варіанти окремих подій, а не всього Життя загалом, але тільки один із Варіантів приймається нами як основний. У Revit аналогічно, лише з тією різницею, що інші Варіанти існуватимуть паралельно, до яких зможемо повернутися будь-коли або видалити за потреби. При цьому в межах кожного з Варіантів, елементи можуть мати власні значення параметрів стадій зведення та знесення — існувати по-різному в просторі та часі. Для одночасного відображення різних Варіантів можна створити відповідні вигляди, постійно закріплені за ними.
Але якщо по-справжньому бажаєте керувати процесом проектування, необхідно слідувати стародавньому як світ принципу - "Розділяй і Володарюй". Як не дивно, його успішно застосовують не тільки в політиці та соціології, а й в інформатиці під час розробки алгоритмів. Сенс полягає в рекурсивному розподілі розв'язуваної задачі на дві або більше підзадачі такого самого типу, але меншого розміру, і комбінуванні їхніх рішень для отримання відповіді до вихідної задачі. Розбиття виконуються доти, доки всі підзадачі не виявляться елементарними. Як цей принцип застосувати в Revit?
Розглянемо приклад планувальних рішень простої будівлі та спробуємо виділити елементарні складові. На перший погляд, здається, що є тільки 2 з 6 ідентичних планування поверхів (верхня/ліва і нижня/середня) за винятком площ, позначених різним кольором, елементи яких можна об'єднати в Групу (Group). Відповідно під час редагування згрупованих елементів відбуватимуться зміни в обох плануваннях — отримуємо щонайменше 2-х кратну економію часу. Уважно придивившись, доходимо висновку — всі планування ідентичні, якщо застосувати до них операції обертання і відображення. У результаті отримуємо одну Групу і щонайбільше 6-кратну економію часу при внесенні змін. Але зазвичай зовнішній контур формує фасад будівлі, може бути повтореним на всіх поверхах і повинен мати фіксоване положення, а внутрішній — може бути довільним і займати будь-яке положення в його межах.
Як наслідок застосовуємо принцип розподілу елементів однієї Групи на складові її підгрупи зовнішнього і внутрішнього контуру, а також площ. Далі можемо комбінувати групи між собою. Наприклад, включити до складу внутрішнього контуру елементи площі, а внутрішній контур до складу зовнішнього. Або створити Групу планування поверху, в яку включити необхідні Групи окремо або в уже комбінованому вигляді. Кількість подібних комбінацій обмежується тільки фантазією, але раджу не перевищувати понад три вкладення. Запитаєте, в яких випадках варто створювати Групу? Зазвичай, якщо повторюваних випадків однакового розміщення елементів у проекті більше одного і переважно виходити виключно з виробничої необхідності. Наприклад, продумавши принцип групування на Стадії зонування, можна застосувати його на Стадії планування, але вже використовуючи стіни, отвори, приміщення тощо. Таким чином, можна створювати Групи, а також їхні комбінації:
-
за поверхами (несучі, зовнішні та внутрішні конструкції...);
-
за плануванням (офіс, квартира, балкон, санвузол...);
-
за призначенням (меблі, обладнання, оздоблення...).
Єдиним недоліком Груп є відсутність можливостей їх специфікування та визначення елементів, що входять до їх складу. У 2012 версії з'явилися довгоочікувані Збірки (Assembly), які в деякій мірі компенсують ці недоліки групування, а також дають змогу отримати окремі вигляди та аркуші. Зручний інструмент особливо для конструкторів, наприклад, для отримання робочої документації з армування окремих елементів несучого каркаса. На жаль, Збірки поки що не дають змоги створювати вкладені комбінації, як у випадку групування, і в разі змін автоматично створюють нові Збірки, що не завжди зручно. Частково це вирішується використанням їх спільно з Групами.
Залишилося стисло розглянути найважливіше в Управлінні процесом проектування — Колективну Роботу (Worksharing) і засоби її реалізації. Основним інструментом є Набори (Worksets), які дають змогу розподілити Елементи, Вигляди, Налаштування та Сімейства між усіма учасниками проектування і регулюють доступ до них. При цьому на найдемократичніших засадах за принципом: "Хто перший встав — того й капці" 😁. З одного боку, такий метод спочатку призведе до абсолютної некерованості процесом проектування, а з іншого — змусить колектив більше спілкуватися один з одним і ретельніше планувати свої дії як одне ціле потім.
У кінцевому випадку взаємодії між суміжними розділами проекту регулюються за допомогою Зовнішніх посилань (Links), а також інструменту Копіювання/Відстеження (Copy/Monitor). Дані, звісно, повинні зберігатися на файловому сервері або в сервісі Autodesk Construction Cloud, яке повною мірою підтримується з Revit 2019. На завершення зазначу, як сказав мені один бравий полковник - "Вище кадрів тільки сонце!". І яким чудовим інструмент не був би, і скільки б дорого він не коштував, якщо у Вас немає кадрів і немає бажання — то все це марні зусилля.
You must be a registered user to add a comment. If you've already registered, sign in. Otherwise, register and sign in.