Revit & Construction Cloud - Tüm Ürünler - Türkçe
Tüm Revit ve Construction Cloud ürünleri forumlarına hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler Revit ve Construction Cloud ürünleri konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Kot ile ilgili Family

7 YANIT 7
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 8
borakin1
5227 Görüntüleme, 7 Yanıt

Kot ile ilgili Family

Merhabalar mimari uygulama projesi çizerken Tabi zemin kotunu ve aynı zamanda tretuar kotuna göre olan kot seviyesini yazacak bir family oluşturmak istiyorum.bu konu hakkında bana yardımcı olabilecek var mıdır? veya çizim yapan arkadaşlar bunu nasıl çözüyor.

Ekran 2PNG.PNG

EESignature

Bora AKIN
Mimar
Twitter | LinkedIn

Verilen cevap sizin için çözüm mü? Eğer çözüm ise  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  veya BEĞEN Kudos.jpg butonu ile ödüllendire bilirsiniz.

7 YANIT 7
Mesaj 2 / 8
ulasdeniz
cevap verdi: borakin1

İki değeri aynı anda gösteremiyoruz. Ayrı bir familya olarak yapmanın bir yolu var gibi görünüyor ama iyice bir denemeden bir şey söyleyemem. Bu sistem familyası olduğu için ancak parametrelerle müdahale edilebiliyor ve sadece sembol yeniden üretilebiliyor. En büyük problem ise proje koordinatlarına bizim 00 kotunun gerçek değerini girmek. bu durumun sonuçlarını denemeden bir şey söylemek güç. uygun zamanda bir deneme yapabilirim. 

Ulaş Deniz

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ( "ACCEPT AS SOLUTION" ) seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" (KUDO) ile ödüllendirin.
Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCkJpVueGScmJvW1RIgqttSg

Mesaj 3 / 8
ulasdeniz

Revit içerisinde göreceli iki uzay bulunur. bunlardan biri proje uzaıdır ve diğeri ise bu projenin içinde yer aldığı coğrafi uzayımız olarak da kullanılabilecek Survey uzayıdır. Survey uzayının koordinatlarını doğru bir şekilde girdiğimizde, bu uzatın koordinat bilgilerini projemizde ikinci referans değerleri olarak kullanabiliriz. örneğin tretuar ve zemin kotlarını birlikte gösterebiliriz.  bu derste yeni bir koordinat sistemi oluşturarak projede kullanılacak tabi zemin kotunu gösteren family'i oluşturacağız.

Revit'te ikinci bir kot sistemini tanımlamanın yolu bu kot ssteminin bağlı olduğu ikinci bir koordinat sistemini ayarlamaktan geçer. daha sonra koordinat elemanlarının ayarlarından, (Spot Elevation, Spot Coordinate, Level gibi elemanlar) bu ayarladığınız ikinci koordinat sistemini referans almasını söylemelisiniz.  Bunun için Revit'te bulunan iki koordinat sistemini de kullanmanız gerekir. Project koordinat sistemi ve Survey koordinat sistemi. varsayılan olarak tüm Revit elemanları Project koordinat sistemini kullanır. Dolayısıyla, Spot elevation dediğimiz elemanlar, Spot Coordinate elemanları ve Level elemanları da project Koordinat sistemini kullanır. fakat bu saydığımız elemanların başka bir koordinat sistemini kullanmalarını. başka bir noktayı referans almalarını söyleyebiliriz. bunun için saydığım üç elemanın da Family Properties kısmında ilgili bölimden Survey point'i referans almasını söylememiz gerekir. Tabi Survey point olarak belirttiğimiz koordinat sisteminin 0 noktasını da doğru ayarlamamız gerekir. tüm bunları yaptıktan sonra elimizde ikinci bir koordinat sistemine bağlı olarak gösterim yapan Spot elevation, Spot coordinate ve level elemanlaraı olabilecektir. Projenizde bunları, mevcut koordinat sistemi elemanları ile birlikte de kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki vcideoda konuyu anlatmaya çalıştım. video karmaşık gelirse eğer bir özet videosu daha hazırlamaya çalışırım. Level ve spot coordinate elemanlarını da aynı şekilde oluşturabileceğinizi, yeni kotlara göre iki versiyonun koordinat değerlerini de gösterebilirsiniz.  Family elemanlarınızı istediğiniz koordinat sistemine referansla oluşturabilirsiniz. 

Ulaş Deniz

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ( "ACCEPT AS SOLUTION" ) seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" (KUDO) ile ödüllendirin.
Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCkJpVueGScmJvW1RIgqttSg

Mesaj 4 / 8
borakin1

Çok teşekkürler
EESignature

Bora AKIN
Mimar
Twitter | LinkedIn

Verilen cevap sizin için çözüm mü? Eğer çözüm ise  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  veya BEĞEN Kudos.jpg butonu ile ödüllendire bilirsiniz.

Mesaj 5 / 8
durmuscesur20

Merhaba, sorununuzun çözümü dynamo ile kolay bir hal alıyor. 

İster PLK-PRK kotlarını, istersenizde projenizde kullanmak istediğiniz herhangi bir kotu referans alarak işleyen ve işleme sokup aynı kot family şablonunda 2 referans kotunu yazdırabilirsiniz.Ekran Görüntüsü (2).pngEkran Görüntüsü (4).png

Mesaj 6 / 8
Anonymous

Ulaş bey merhaba,

Elinize sağlık video gerçekten çok açıklayıcı olmuş. Görüldüğü üzere revitte kordinatları farklı iki farklı kot değeri üretilebiliyor.(project base ve survey) peki üçüncü bir survey point oluşturmak mümkünmü acaba ? ( toplu konut projelerinde her binanın sıfır kotu farklı olabiliyor.)

Mesaj 7 / 8
durmuscesur20

Tabi ulaş bey, plankote.dyn dosyasında benim tanımlamış olduğum ve ilgili yapının 0.00 kotu olarak kabul ettiğim(136.20 kotunu) aldım ve ilgili yapının plankotelerini tanımlamış olduğum kotu referans alarak işleme soktum. Bir başka yapı için sectiğiniz 0.00 kotunu sadece değiştirmeniz yeterli oluyor.
Mesaj 8 / 8
borakin1
cevap verdi: durmuscesur20

https://forum.dynamobim.com/t/1-spot-elevation-2-elevation-origin/10582

Dynamobim forumda bu vardı, sanırım sizde bundan faydalanmışsınız. Ben Bundan biraz daha faydalanarak başka bir dosya oluşturdum. Belki işinize yarar kullanırsınız. Kolay gelsin.TZK.png

EESignature

Bora AKIN
Mimar
Twitter | LinkedIn

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report