3ds Max & Maya - Türkçe
Autodesk 3Ds Max ve Maya Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler 3Ds Max ve Maya konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Beyaz lekeler ve Aydınlanma sorunu

5 YANIT 5
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 6
Anonymous
11413 Görüntüleme, 5 Yanıt

Beyaz lekeler ve Aydınlanma sorunu

Merhaba arkadaşlar,
Resimde gördüğünüz gibi beyaz malzeme kullandığım yerlerde aydınlanma problemi yaşıyorum.

Mekanın üc cephesi kör gerektiğinden çok daha fazla ışık kullandım ama sorunu bir türlü çözemiyorum.
Işık değerleri 40-60 arasında ve subdivsleri 20 (vraylight plane ve sphere mevcut)
Malzeme bilgileri
Beyaz değerleri 235`te
Ref. Glossiness 0.85
Blinn

Malzeme Subdivs 20'de

Render Ayarları
İrradiance mediumda Subdivsleri 20 80
Light cache 1500 subdivs

Global Dmc ayarları
Subdivs 2 
Min samples 32
Adaptive amount 0,5
Noise threshold 0,005

ve Adaptive subdivision kullanınca render sürem cok uzadığı için adaptive kullandım değerleri 2-8

Yardımcı olabilirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.

5 YANIT 5
Mesaj 2 / 6
Anonymous
cevap verdi: Anonymous

Merhaba kardeşim
bu ayarları deneyin 1.png

test için bölge render kullanın ...üzgünüm bu türkçe içinÇok Mutlu Gülümseme2.PNG

Mesaj 3 / 6
Anonymous

Vray 3.03 kullandığım için image samplerde bucket mevcut değil.

Adaptive subdivision render süremi çok uzattığı için adaptive kullandım. 

Yardım edebilecek kimse yok mu 🙂

Mesaj 4 / 6
serhatgumus

selam @Anonymous

Render/malzeme/ışık subdivlerini kontrol etmen gerekiyor. Render element'lere Vraylighting VrayglobalIllımunation VrayReflection ekleyip test render'i alıp lekelerin nereden kaynaklandığını görebilirsin ve ona göre ışık subdiv i mi yetersiz yoksa malzeme subdiv i mi olduğunu anlayıp onun değerlerini yükseltmeni tavsiye ediyorum. 

İç mekan render'inde ışıkların fazla patlamış o ışıkları kısıp genel bi aydınlatma vermesi için arka taraftan büyük bir ışık koyabilirsin sahne.

Diger vray ayarlarını belirli seviyeye getirmişsin ama hem GI hemde ışık subdivlerin düşük olduğunu düşünüyorum bu değerleri artırmadan sorunları çözülebileceğimizi zannetmiyorum.

Serhat Gümüş
Bu gönderiyi faydalı buldunuz mu? Bu gönderiyi beğenmekten çekinmeyin.
Sorunuz başarıyla yanıtlandı mı ÇÖZÜMÜ KABUL ET düğmesine tıklayın.

EESignature

Mesaj 5 / 6
hknkpkrn

global dmc kısmında Use local subdiv aktif değilse aktif et, Global switches böllümünde probabilistic light açıksa kapat, sonrasında bucket image sampler min:1 max:8 yap bi render al ve sonuca bak bakalım..
Mesaj 6 / 6
Anonymous

İyi günler arkadaşlar.
Aldığım renderlar üzerinde beyaz lekeler oluşuyor.
Subdivslerimi yükselttim 8'di 50 lere kadar çıkardım anlamsız bir render süresi uzaması oldu.
Vray setuptan da subdivs yükselttim , min ve max ayarlarımı 1-4 yaptım ama hala render süresi uzun ve aynı hatayı alıyorum.
Vray light, vray sun , vray ies kullanıyorum ama ışık hatası olduğunu düşünmüyorum max'te çok prof değilim ama müşteriye sunmamız gereken bir çizim ve render süresi uzadığından dolayı bitmek bilmiyor bu çizimler.
Yatak başlığında bulunan lekelenmeler ve aynı zamanda sol tarafta bulunan boyamda oluşlan karıncalanmalar yok olmuyor bir türlü. Noise 0.01 yaptım düzelmiyor ve inanılmaz uzayan bir render sürecine giriyorum .. Özellikle baktığınızda göreceksinizdir zaten lekelenmeleri ve bunlar çok göze batıyor.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report