3ds Max & Maya - Türkçe
Autodesk 3Ds Max ve Maya Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler 3Ds Max ve Maya konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Autodesk 3ds Max Tasarım Yarışması

66 YANIT 66
Yanıtla
Mesaj 1 / 67
Olcay.Kuk
13637 Görüntüleme, 66 Yanıt

Autodesk 3ds Max Tasarım Yarışması

3ds max contest banner22222.png

3ds Max ürünümüzü kullanan herkesin katılım gösterebileceği yarışmamız hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Konu:

“Yaşanabilir ve doğa dostu iç mekan tasarımı”  konusu dahilinde geleceğin yeni ev , ofis vb. iç mekan tasarımlarıyla ilgili yaratıcılığınızı ön plana çıkaran bir tasarım yarışması gerçekleştiriyoruz. Tasarım görselini bu konuya mesaj olarak paylaşmanız ve 3ds max dosyasını da bize iletmeniz gereklidir.  Kazanan yarışmacılarımıza bir takım hediyelerimiz olacaktır ve aşağıda belirtilmiştir. Herkese başarılar diliyoruz.

Yarışmanın Başlangıcı

16 Eylül 2019

Proje Son Teslim Tarihi

25 Ekim 2019 saat 23:59

Sonuçların İlanı

1 Kasım 2019

Katılım Koşulları ve Kurallar:

• Her katılımcı yalnızca bir tasarım gönderebilir ve sonradan tasarımını değiştiremez.
  • Tasarımlarınız iç mekan olmalıdır. Doğa dostu ve geleceğin iç mekanları hakkında fikir sunması önemlidir.
  • Çalışmalarınızı bu konuya mesaj olarak göndermeniz gereklidir. Çalışma görselini konuya ekleyip ve ilgili 3ds max dosyalarını da bir adrese yükleyip @Olcay.kuk bağlantısından Özel Mesaj yoluyla iletebilirsiniz. 
  • 18 yaşından küçükler katılım gösteremez.
  • Çalışmanızı paylaşırken oluşturduğunuz tasarım hakkında tanıtıcı içerik paylaşmanız gereklidir.
  • Son proje gönderme tarihinden sonra gönderilen çalışmalar değerlendirilmeye alınmaz.
  • Her madde bir puana sahip olarak birkaç farklı puan üzerinden değerlendirilerek toplam puan elde edilecektir.
  • Yarışma sonucunda 1. 2. ve 3. kazanan belirlenecektir.
  • Kazananlar, Topluluk Yöneticisi tarafından duyurulacaktır.
  • Yarışmaya gönderilen projeler ile daha önce herhangi bir yarışmaya katılım sağlanmamış, ticari olarak bir firmaya sunulmamış olması gerekir. Aksi durumda katılım iptal edilir.
  • Tüm beğeni, proje gönderme vb. işlemler en geç 25 Ekim 2019 saat 23:59’a kadar yapılmalıdır.
  • Yarışmacıların aynı puanları alması halinde projeyi ilk gönderme tarihi baz alınarak ek puan sağlanacaktır. Projeyi erken gönderen ek puan almayı hak eder.
  • Tüm yarışmacılara katılım sertifikası verilecektir.
  • Kazananlar ile Özel Mesaj yoluyla iletişime geçilecektir ve belirteceklere adreslere hediyeleri gönderilecektir.
  • Autodesk sosyal medya hesaplarında ve forumlarımızda kazananlar duyurulacaktır.
  • Autodesk çalışanları ve Expert Elite üyeleri katılamaz.

Değerlendirme aşağıda belirtilen maddeler doğrultusunda teknik uzmanlardan oluşan jürimiz tarafından yapılacaktır.

Dikkat edeceğimiz kriterler:

• Modelin özgünlüğü
  • Dosya yapısında modelin işlevselliği
  • Sunulan modelin kalitesi (örneğin, ayrıntı düzeyi)
  • Gerçekleştirilebilir olması
  • Çalışmanızı paylaştığınız mesajın beğeni sayısı

Ödüller:

vive-pdp-hero-desktop-031918-v3.jpg

4553f47d-89be-447f-9f7b-dfc5fce366f4.jpg

Yarışmanın birincisine 599 EURO değerinde HTC Vive VR Gözlük, 1.’lik Plaketi,  Autodesk logolu Termos, Mug, Anahtarlık & Fener, Katılım Sertifikası ve Power Bank hediye edilecektir. 

Yarışmanın ikincisine 2.’lik Plaketi,  Autodesk logolu Termos, Mug, Anahtarlık & Fener, Katılım Sertifikası ve Power Bank hediye edilecektir.

Yarışmanın üçüncüsüne 3.’lük Plaketi,  Autodesk logolu Termos, Mug, Anahtarlık & Fener, Katılım Sertifikası ve Power Bank hediye edilecektir.

Certificate-Community-Contest.jpg

Tüm yarışmacılara katılım sertifikası verilecektir.

Sorularınız olur ise @Olcay.Kuk bağlantısı üzerinden özel mesaj göndererek iletişime geçebilirsiniz.

Forumlarımızda çözülen sorularınızı lütfen  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  olarak işaretleyin!
Beğendiğiniz mesajları lütfen "BEĞENİ" ile ödüllendirin!

Olcay Kük
Topluluk Yöneticisi

Etiketler (1)
66 YANIT 66
Mesaj 21 / 67
Anonymous
cevap verdi: Olcay.Kuk

Olcay bey kusura bakmayın ben gönderdim sandım ama gelmemiş dosya sonra da
sildim size attığımı sandım sonra siz meail atınca paylasmadigimi farkettim
Mesaj 22 / 67
nurullah.gobel

GENEL 10000.jpg

GENEL 30000.jpg

Modern tasarımıyla, herkesin hayalini kurduğu, doğayla iç içe nezih bir yaşam alanı.

Mesaj 23 / 67
Olcay.Kuk
cevap verdi: Anonymous

25 Ekim 23:59'a kadar süreniz var.  Tekrar gönderebilirseniz yarışmaya katılımınız mümkün olacaktır. Aksi durumda maalesef geçersiz sayılacaktır.

Forumlarımızda çözülen sorularınızı lütfen  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  olarak işaretleyin!

Olcay Kük
Topluluk Yöneticisi

Mesaj 24 / 67
Olcay.Kuk
cevap verdi: nurullah.gobel

Merhaba @nurullah.gobel 

3ds max tasarım dosyalarınızı iletebilir misiniz. Ardından yarışmaya katılımınız onaylanacaktır.

Olcay Kük
Topluluk Yöneticisi

Mesaj 25 / 67
Anonymous

Merhabalar yarışma için hazırladığım sahneyi sizinle paylaşıyorum. Günümüzün modern çizgisini ve siyahın uyumunu anlatmaya çalıştım. Tabi uygulanabilirlik söz konusu olduğu için bazı maddelerden vazgeçtim, daha gerçekçi bir yol izledim. Katılan herkese başarılar dilerim.

yatak (1).jpgyatak (2).jpgyatak (3).jpgyatak (4).jpgyatak (5).jpg

Etiketler (3)
Mesaj 26 / 67
ahmet_sandikci

Ev bir dağ yamacına kurulmuş. Kaya yüzeyi sadece görsel bir malzeme olarak değil aynı zamanda akvaryum için de doğal bir arka plan oluşturacak şekilde kullanılmış. Yaşam alanının tam ortasındaki ağaç kesilmemiş izole edilip, yaşam alanına saygı duyulmuştur.001.jpg002.jpg003.jpg004.jpg

Mesaj 27 / 67
Anonymous

Doğal ve modern çizgiler ışığında ebeveyn odasıdır.

Mekanda doğal ahşap kullanılmıştır.

Amacı: Doğayı içine alan zeminle günümüz modern çizgisini bütünleştirmektir.

CEMİL KOÇ

Mesaj 28 / 67
SerkanÇelik

Merhabalar, Doğa dostu iç mekan yarışması için hazırlamış olduğum görseller için kullandığım yazılımlar 3dsmax - Corona Render - Adobe Photoshop - GrowfxAutodesk-Challenge-Nature -Interior (01).jpg

Autodesk-Challenge-Nature -Interior (02).jpg

Autodesk-Challenge-Nature -Interior (03).jpg

Autodesk-Challenge-Nature -Interior (04).jpg

Autodesk-Challenge-Nature -Interior (05).jpg

Autodesk-Challenge-Nature -Interior (06).jpg

Mesaj 29 / 67
Anonymous

bathroom.jpg

Mesaj 30 / 67
Anonymous

Doğal ve modern çizgiler ışığında ebeveyn odasıdır.

Mekanda doğal ahşap kullanılmıştır.

Amacı: Doğayı içine alan zeminle günümüz modern çizgisini bütünleştirmektir.

programlar: 3-dmax 2018  corona render adobe cs 18

CEMİL KOÇ

1.jpg1 (1).jpg

Mesaj 31 / 67
Anonymous

Merhaba ben Gülbahar;

Doğa ile iç içe yaşayan,nefes alan mekan olgusunu benimseyen bir tasarımcıyım. Tasarımını yapmış olduğum yatak odasında mekan ile doğa arasındaki sınırlar şeffaflaştırarak mekanı deneyimleyen bireylere doğada yaşama hissi vaad edilmektedir. Doğanın bireylere sunduğu özgürlük kavramı şeffaflık ile desteklenmiştir. Geniş pencerelerin duvar ve tavan yüzeylerinde kullanılması güneş ışığından yüksek verim elde etmeyi ve mekana derinlik algısını taşımayı sağlamıştır. Doğa yapısı gereği katmanlardan meydana gelerek birikme, üst üste geçme gibi kavramlardan oluşmaktadır. Bu kavramlardan esinlenerek mekanda belirli kot farkları oluşturularak zeminde sınırlar meydana gelmiştir. Bu zemin sınırları duvar ve tavan düzleminde devam ederek süreklilik oluşturulup mekanda illüzyonun oluşmasını sağlamıştır. Yatak,küvet, şömine ve oturma  alanlarını birbiri ile ilişkilendirerek esnek plan oluşumu ile yenilikçi bir yatak odası tasarımı yapmak hedeflenmiştir. İç mekanda doğanın unsurları kullanılarak doğayı mekanda hissetme algısı güçlendirilmiştir.Katmanlar ve kotlarda;taş,zemin ve duvarda;ahşap ,tavan ve duvarda ;bitki kullanarak doğanın mekanda döngü oluşturulması amaçlanmıştır. Yatağın bulunduğu konumun 3 cephesinin de şeffaf olması kullanıcının doğanın  içinde dinlenme hissini pekiştirmiştir. Tavan kısmındaki cam bölüm  bireylerin gece gökyüzü ve yıldızları seyri için keyifli bir mekan oluşturmuştur.Yatağın bulunduğu kot devam ettirilip oturma birimi için alan yaratılmıştır. Bu alanda duvar yüzeyinde bitki ve ahşabın kullanılması sıcak bir etkinin oluşmasını sağlamıştır. 4 mevsim yeşil kalan bitkiyi küvet bölümünde kullanarak kullanıcının manzara ve doğanın tadına varması hedeflenmiştir. Bu alanda tavan ve duvarda cam kullanımı derinlik oluşturup bireyler için keyifli bir alan oluşumunu sağlanmıştır. Doğanın başka bir bileşeni olan ateş unsuru  yatma alanı ve küvet alanı arasında erişim rahatlığı sağlayacak bölümde kullanılmıştır. Şömineyi kayalıkların içine yerleştirerek doğal bir görünüm elde etmek amaçlanmıştır. Şömine başında ısınmak isteyen kullanıcı için çeşitli büyüklükteki kayalıklar kullanılarak doğal bir görünüm oluşturulmuştur. Kayalıklara oturan bireylerin doğaya dokunarak mekanı deneyimlemesi kullanıcıda büyük haz yaratacaktır. Ateşin; küvet ve yatma birimi ile kombinasyonu doğa içinde huzura ulaşmayı sağlamaktadır. Mekanın genel tasarımında doğa ile sınırları şeffaflaştırma, birimler arası katı bölücülere veda etme,mahremiyet olgusuna yeni boyut verme  ve doğanın unsurlarını cesursa mekana taşıma kaygısı hakimiyet göstermektedir.Modern Yatak Odası TasarımıModern Yatak Odası Tasarımı

Oturma AlanıOturma Alanı

Küvet BölümüKüvet Bölümü

Mesaj 32 / 67
Cihanpacaci.21

Merhabalar yarışma için hazırladığım Doğa dostu iç mekan tasarımıdır . Yatak odası tasarımında Giyinme , Dinlenme , çalışma alanı mevcut olup ayrıca wc+duş + mutfak alanı içermektedir. detaylar fazla olduğundan çalışmanın sadece bir kısım görsellerini paylaşabildim. Yarışmaya katılan herkese başarılar dilerim .

RENDER 1.jpgRENDER 2.jpgRENDER 4.jpgRENDER 11.jpgRENDER 13.jpgBATHROOM 1.jpgBATHROOM 3.jpgRENDER 19.jpgRENDER 23.jpg

Mesaj 33 / 67
Anonymous
cevap verdi: Cihanpacaci.21

jpg.png

Mesaj 34 / 67
Anonymous

jpg.png

Mesaj 35 / 67
Anonymous

render-1.jpgrender-2.jpgrender-3.jpgrender-4.jpgrender-5.jpgrender-6.jpg

Mesaj 36 / 67
Anonymous

Öncelikle yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim , yaşanabilir ve doğa dostu iç mekan tasarımım için:

Günümüzde doğaya en çok zarar veren durumun doğada çözünmesi zor malzemeler ve gereksiz enerji harcanması olduğu su götürmez bir gerçek. Enerjinin büyük bir bölümünün ulaşım için harcandığı günümüzde araştırmacılar tarafından kabul edilmiş bir durum. Yakın gelecekte ulaşım olanaklarının günümüze göre yenilenebilir enerji kaynakları ile üretimi ne kadar tasarruflu olacak gibi görünsede, büyük şehirlerde olası trafik gibi hem enerji hem zaman kaybettiren ulaşım sorununu minimuma indirmek için iş trafiğini azaltmak en verimli sonuç olacaktır. Bu fikir bana yakın zamanda home office’lerin yaygınlaşacağı sonucunu verdi. Bende iç mekan projemde gerçekleşebilir bir ev-ofis modellemesi yaptım.

Yapının yaşam kalitesini arttırmak için her ne kadar aktif sistemler etkili olsa da genelde çok enerji harcamakta ve doğa dostu olmamaktadır. (elektiriği tamamıyla yenilenebilir kaynaklardan üretmediğimiz için). Bu da gelecekte güneş enerjisi gibi yenilenebilir kaynakların, daha da önemlisi bize yaşam alanlarımızda pasif sistemlerin değerini gösterecektir ve bu durum yaygınlaşacaktır. Yeni yapılacak evlerde, modelimdeki gibi en çok güneş alan sıcak cepheye (güneye) geniş cam açıklıkları yapılarak bu kolaylıkla sağlanabilir.

Modellemede gördüğünüz üzere yerden belirli yükseklikte geniş cam açıklığının bulunduğu doğramalara dik güneş yansıtıcı duvar yerleştirilerek hem güneş tepeden inerken içeride bir gölge alanı oluşturup direkt güneşin insanın üst bedenine gelmesi engellenirken aynı zamanda duvarın üst alanı yansıtıcı olarak kullanılıp gelen ışığı tavana ardından derin iç mekana iletmesi ; doğal ışık ile aydınlık iç alanlar oluşturmasını mümkün kılacaktır.(Bu konu hakkında bilgi içeren tezleri ve görselleri meraklısı için paylaşabilirim.)

Projede de göreceğiniz üzere pencere açıklığı bulunan alanın önüne koyu renkte içi su dolu variller yerleştirdim. Siyah renk ışığı çekecek (suyun geç ısınıp geç soğuma mantığına dayalı olarak) gündüz ısınıp gece evin içine ısı vererek enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Gelecekteki enerji dostu ekran teknolojisinin gelişmesi ve televizyon kültürünün azalması ile büyük ekranların dahi göz yormayan bir teknoloji ile neredeyse hiç enerji harcamayarak kullanmadığımızda siyah birer ekran değil dilediğimiz resimler veya fotoğraflar ile tablo gibi göründüğü yüksek kalınlığa ulaşmayan tablo gibi görünebilen sesile akıllı cihazlar olacağını düşünüp tablo-ekran tasarladım(curv ve dokunmatik ekran olsa bile).

Doğramalarda camda hava durumu ve saat göreceksiniz, yakın gelecekte saydam ekranlar hayatımıza girdiğinde kullanabileceğimiz basit bir uygulama olması fikri ile yola çıktım. Yakın geleceğe dair fikir yarışması olduğu için renk kullanmadan yaptım,biraz gerçekçi ve uygulanabilir olmak istedim.(İlk çıkan cep telefonları da siyah beyazdı, 20 kadar senede milyonlarca renkte ekranlar görmeye başladık )

Mekanın dışında bulunan siyah hareketli jaluziler aslında hem birer jaluzi hemde birer güneş panelidir, amacı hem içerideki ışık ısı kontrolünü sağlamak hemde güneş enerjisi sağlamaktır. Aynı zamanda kışın kapatıldığında dışarı ile pencere arasında bir hava dolu alan oluşturarak ısı kaybını azaltması amaçlanmaktadır. Günümüzde bu teknolojinin bir kısmı mevcut olsa da çok pahalı olması nedeniyle kullanımı oldukça azdır (meraklısı için kişisel mesaj yoluyla uygulamacı firmayı paylaşabilirim), yakın gelecekte ucuzlaşması ve kullanımının yaygınlaşması durumunu baz alarak kullandım.

Cam cephemiz %4 içe doğru eğime sahip olarak daha fazla güneş ışığının içeri girmesine müsaade ederken iç hacimden bir kayıp olmayacak.
Cam açıklık olan (direkt ışık alacak) bölgede (ofis ve oturma) mat halı kullandım bu doğal ışığın yansıyıp insanların konfor görüş kalitesini bozmaması ve aynı zamanda açık renk halı seçerek karanlığa da boğmamasını sağladım.

Avizelerde bir çok aydınlatma türüne karşın minimum enerji kullanan led lambaları tercih ettim.

Endüstri 4.0’ın yakın gelecekte bizlerle olacağı aşikar, bu durum bize akıllı evlerin daha yaygın bir hal alacağı konusunda yol gösteriyor. Modelde evde termostatın yanı sıra yangın sensörü, yangın söndürücü sistem, ev temizliğinde iş gücünü azaltması amacıyla iki adet süpürge robotu (irobot), akıllı buz dolabı(azalan gıdalar hakkında isterseniz telefonunuza bildirim gönderiyor, yakın gelecekte sizin için sipariş vermesi tarafımca tahmin ediliyor) ve insanların tembelleşeceği fikri ile her evde bulunacak olan elektrikli scooter modelimde yer almaktadır.

Ahşabın iç ısıtan görüntüsü ve karbon salınımını azaltmak için bölgede yetişen (ithal olmayan) ağaç kullanımı, bakımı yapılırsa uzun ömrü, sağlık için zararsız ve yaşanabilir bir hava kattığından ötürü merdivende ve kitaplıkta rahatça kullandım.

Metalin plastiğe oranla yüksek geri dönüşebilir olması, doğada yok olma süresinin daha kısa olması (pet şişe 400-450 yıl- aliminyum 100 yıl ), plastikten daha uzun ömürlü olması, ahşaptan dayanıklı olması sebebi ile korkulukta sandalyelerde kullandım.

Mermer kullanımından da çekinmedim,dayanıklı ve uzun ömürlü oluşu, doğal oluşu hemde geri dönüşümü günümüzde bile mümkün olan bir madde olması sebebi ile tercih ettim. (Örneğin mermer tozunun gaz beton üretiminde geri dönüştürülmesi)

Projemde sıra evlerden esinlendim, sıra evlerin bize katacağı şey sağır cephelerin ısı kaybını azaltması ve az alanda geniş plan çözümü sunması gelecekte de bu geleneğin modernleşerek devam edeceğini düşündürmekte..
Planlama ve model tamamıyla bana aittir. (renderların sadeec 1 tanesinde photoshop kullanılmıştır)
-Mimar Muhammed Fındıkoğlu 

render 3 .jpg

render 2 fotoshoplu.jpg

render 1.jpg

Mesaj 37 / 67
Anonymous

Tasarımda malzeme seçiminin farkındalığı yaratması ve iç mekan yerleşiminin yerinde olması renderı fazlaca desteklemiş. Render kalitesinin eş zamanlı gerçekçiliği kaliteyi arttırmış. Elinize sağlık.

Mesaj 38 / 67
Anonymous

Bu kadar fazla materyal ile bu kadar sade ve gerçekçi tasarım.. tebrik ederim, doku seçimleri ve render açıklamasınıda çok yerinde buldum. Başarılarının devamını dilerim. 

Mesaj 39 / 67
Anonymous

ermanb1.jpgermanb2.jpgermanb3.jpgermanb4.jpgermanb5.jpgermanb6.jpg

Günümüzde oldukça popüler olan açık çalışma ofis sistemine göre tasarlanmış bir şirket lobisi gibi düşünebiliriz. Başka bir proje için hazırlamıştım ama iptal olunca öyle kalmıştı. Bende bazı değişiklikler yaparak yarışmaya adapte ettim. 

Mesaj 40 / 67
Olcay.Kuk

Merhaba @Anonymous 

3ds Max tasarım dosyalarınızı özel mesaj yoluyla iletebilirsiniz. Ardından başvurunuz kabul edilecektir.

Olcay Kük
Topluluk Yöneticisi

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report