3ds Max & Maya - Türkçe
Autodesk 3Ds Max ve Maya Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler 3Ds Max ve Maya konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

3dsmax Script Controller Hatası / 3dsmax çalışmıyor

20 YANIT 20
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 21
Anonymous
16218 Görüntüleme, 20 Yanıt

3dsmax Script Controller Hatası / 3dsmax çalışmıyor

Merhaba,

Benim sorunum şu: 3dsmax daha geçen güne kadar çalışıyordu ama acaba çizdiğim dosyadan mıdır, indirdiğim objelerden midir bilmiyorum hata vermeye başladı. Silip tekrar kurmamıza rağmen program otomatik olarak açılmıyor. Açıldığında ise saniyelik olarak 'script controller' uyarısı çıkıyor ve tekrar kapanıyor. Hatta 2014 kullanıyorduk şimdi 2015 kurduk hepsinde aynı hatayı veriyor.

Bunu nasıl düzeltebilirim?

20 YANIT 20
Mesaj 2 / 21
serhatgumus
cevap verdi: Anonymous

Merhaba @Anonymous maxscript dosyalarını bozan bir script muhtelemen internetten indirmiş olduğunuz model ile birlikte bilgisayarız da 3Ds Max programına bulaşmış, hızlı ve basit bir şekilde aşağıdaki adımları yaparak sorununuzu çözebileceğinize inanıyorum.

Buradaki linkten Security Tools u indirin. ( https://apps.autodesk.com/3DSMAX/en/Detail/Index?id=7342616782204846316&appLang=en&os=Win64&autostart=true )

Kurulumu çalıştırın ve tamamlayın. 

3Ds Max'i açtığınızda hatalı ve sorunlu maxscript dosyalarını düzeltecektir. 

Serhat Gümüş
Bu gönderiyi faydalı buldunuz mu? Bu gönderiyi beğenmekten çekinmeyin.
Sorunuz başarıyla yanıtlandı mı ÇÖZÜMÜ KABUL ET düğmesine tıklayın.

EESignature

Mesaj 3 / 21
Anonymous
cevap verdi: serhatgumus

Dediğiniz gibi indirdim Serhat bey hatta 'success' bildirimi de çıkıyor ama 3dsmax'ı açınca tekrar beni program atıyor.

Mesaj 4 / 21
serhatgumus

merhaba @Anonymous aşağıdaki linkteki işlemleri deneyebilir misiniz?

https://knowledge.autodesk.com/support/3ds-max/troubleshooting/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/Scene-file-crashes-corrupts-scene-data-gives-Script-Controller-error-or-no-longer-uses-the-Undo-function.html

Serhat Gümüş

EESignature

Mesaj 5 / 21
serhatgumus

Merhaba @Anonymous sorununuz çözüldü mü?

Serhat Gümüş

EESignature

Mesaj 6 / 21
Anonymous

çok teşekkür ederim. kurtardınız 

Mesaj 7 / 21

Çok teşekkür ederim bende de aynı sorun vardı uzun uğraşlar sonucu yönlendirmelerinizle sorunu çözdüm.

Mesaj 8 / 21
Anonymous

ben sizin attığınız linkten indirme yaptım kurdum max açılınca bana soru sordu corruption found in environment başlığı altında bende clean corruption a tıklyınca pc deki bütün projeleri sildi nasıl kurtarabilirim o projelerimi acil yardıma ihtiyacım var

Mesaj 9 / 21
Anonymous

Bitirme projesi öncesi böyle bir sorun siz olmasaydınız beni bitirebilirdi.... sorunum anında çözüldü. Çok teşekkür ederim....

Mesaj 10 / 21
f.omeryldrm

ellerinizden öpmek istiyorum 

Mesaj 11 / 21
serhatgumus

Selam @f.omeryldrm estafurullah ne demek o öyle. Faydası olduysa ne mutlu bana.

Serhat Gümüş

EESignature

Mesaj 12 / 21
kadsermar

çok teşekkür ederim, sorun çözüldü..

Mesaj 13 / 21
serhatgumus

Merhaba @kadsermar sorununuzun çözülmesine sevindim. Pek çok kullanıcının başına gelen bir sorun bu. 

Serhat Gümüş

EESignature

Mesaj 14 / 21
gulseren.demirhann

Bende sorunumu sayenizde çözdüm, emeğinize sağlık.

Mesaj 15 / 21
emre88859

emre88859_0-1666285662380.png

Merhaba, bende böyle bir hata veriyor çözümü var mı ? 

Mesaj 16 / 21
serhatgumus

Selam herkese,

Script controller hatasını düzeltmek için 3ds Max Scene Security Tools programını kurmanızı öneririm. Program 2.1.5 versiyonunda 3ds Max 2018 desteğini kaldırdı ve 3ds Max 2024 versiyonu desteğini ekledi. 

Link:

https://apps.autodesk.com/3DSMAX/en/Detail/Index?id=7342616782204846316&appLang=en&os=Win64&autostar...

Serhat Gümüş

EESignature

Mesaj 17 / 21
feyza.halici

merhaba max i açarken scrpt controller sayfası çıkar çıkmaz max kendini kapatıo bende sizin yönlendirmeniz ile 3dmax scene security tools u indirmek istedim indirmeye onay vermeden önce bu uygulamanın cihazınızdaki değişiklere izin vermek istiyormusunuz evet hayır butonu çıktı bende emin olamadığım için hiçbirini seçmedim ne yapmam gerekio lütfen yardımcı olur musunuz?

Mesaj 18 / 21
serhatgumus

Merhaba @feyza.halici 3dsMax Security tools kurulum için değişiklik onayı verme kısmında evet demeniz gerekiyor. Bu sayede 3ds max içerisinde security tools'u eklemiş olacak. Kurulumu tamamlayıp 3ds max 'i açmayı deneyebilirmisiniz?

Serhat Gümüş

EESignature

Mesaj 19 / 21
ilayda_aykol

merhaba aynı hata bende de mevcut ve ne yapmam gerektiğini anlayamadım,uygulmayı indirdim ama işe yaramadı.Yardımcı olabilir  misiniz?

Mesaj 20 / 21
serhatgumus

Merhaba @ilayda_aykol 

Sorunlu üçüncü parti bir MaxScript sisteminizde olup olmadığını kontrol etmek için tek satırlık bir komut dizini çalıştırmak gerekmektedir.

Bunun için;

1. 3ds Max açıp, F11 tuşuna basabilir veya Command Panel Unitilies Maxscript butonuna tıklayıp Open Listener basın. 

2. Maxscript Listener penceresi açıldığında aşağıdaki kod satırını yapıştırın ve Enter ‘a basın

(globalVars.isGlobal #AutodeskLicSerStuckCleanBeta)

3. kod satırını yapıştırıp Enter‘a bastığınızda kod satırının dönüşü false ise sisteminizde herhangi bir sorun bulunmadığı anlamına gelir. Kod satırının dönüşü true ise, sisteminizde bozuk MaxScript dosyaları olduğu ve kaldırılması gerekmektedir. 

Eğer Kod satırı dönüşü true ise 3ds Max 2019-2024 arası bir sürüm kullanıyorsanız aşağıdaki işlemleri yaparak sisteminizi temizleyebilirsiniz.

Mümkünse Onarım’a başlamadan önce sisteminizdeki 3ds Max dosyalarını kapatıp onarım tamamlanana kadar açmanız önerilmektedir.

1.Autodesk App Store girip  Security Tools for Autodesk® 3ds Max® indirin.

https://apps.autodesk.com/3DSMAX/en/Detail/Index?id=7342616782204846316&appLang=en&os=Win64

2. Autodesk 3ds Max Security Tools *.msi dosyasını çalıştırın ve kurun.

Kurulum bittikten sonra 3ds Max kurulumunuzu düzeltmenize ve etkilenen sahne ve dosyalarınızı geri yüklemenize yardımcı olacaktır. Kurulum bittikten sonra programı açıp sorununuz devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. 

Serhat Gümüş

EESignature

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report