3ds Max & Maya - Türkçe
Autodesk 3Ds Max ve Maya Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler 3Ds Max ve Maya konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

3ds Max VraySun Problemi

10 YANIT 10
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 11
dogukanntemel
851 Görüntüleme, 10 Yanıt

3ds Max VraySun Problemi

Merhaba. 3dsMax'de VraySun ile render almaya çalışıyorum fakat VraySun sanki sahnenin içine girmiyor. Sahneye Kaç tane güneş koyarsam koyayım dışarıda güneş patlıyor fakat iç mekana etki etmiyor. Tüm güneşleri silip render başlatıyorum, bu sefer renderın simsiyah olması gerekirken yine dışarda güneş patlıyor. Environment kısmından fire effect var mı diye kontrol ettim ama orda da bir sorun gözükmüyor. Yardımcı olabilir misiniz?
Not; eklediğim 1 numaralı jpeg sahnede hiç güneş yokken aldığım render. 2 numaralı jpeg ise güneşli hali.

10 YANIT 10
Mesaj 2 / 11

Merhaba @dogukanntemel 

Güneşin iç mekanda etkisini görmek için pencereden içeriye doğru paralel olması gerekir.

Güneşin patlamasını önlemek için şiddetini düşürmeniz gerekir.

Güneşleri sildiğinizde bulunan ışık kaynağı HDRİ gibi görünüyor dosya paylaşmanız mümkünse inceleyebilirim.

Gürkan YAZICI
Bu gönderiyi faydalı buldunuz mu? İşinize yaradıysa gönderiyi Beğenebilirsiniz.
Sorunuza tatmin edici bir cevap aldınız mı? Aldıysanız ÇÖZÜMÜ KABUL ET düğmesine tıklayın.

3D Artist

Mesaj 3 / 11

Daha önce VRaySun ile render alıyordum, böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Güneşin şiddetini düşürmeyi deniyorum fakat asıl problem o değil, güneş iç mekana girmediği için benim işime yaramıyor.

Mesaj 4 / 11

Sahnenizde HDRİ vardır ve onun ışığı V-ray Sun dah daha fazla olduğu için etki etmiyor olabilir.

Sahneyi paylaşırsanız inceleyebilirim

Gürkan YAZICI
Sorunuza tatmin edici bir cevap aldınız mı? Aldıysanız ÇÖZÜMÜ KABUL ET düğmesine tıklayın.

3D Artist

Mesaj 5 / 11
Olcay.Kuk
cevap verdi: dogukanntemel

Merhaba @dogukanntemel 

@GurkanYAZICI tarafından paylaşılan çözüm önerisi faydalı oldu mu? Eğer çözüm olduysa doğru yanıtı çözüm olarak işaretlemenizi rica ederiz.

Eğer sorununuz devam ediyorsa, lütfen son durumla ilgili güncel durumunuzu paylaşmanızı rica ederiz. Alternatif çözüm önerileri almanız mümkün olur.

Forumlarımızda çözülen sorularınızı lütfen  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  olarak işaretleyin!
Beğendiğiniz mesajları lütfen "BEĞENİ" ile ödüllendirin!

Olcay Kük
Topluluk Yöneticisi

Mesaj 6 / 11
izzetalsan

Merhabalar, Gürkan hocama ek olarak şunları önerebilirim. V-Ray sun sahneye koyduğunuzda otomatik olarak V-Ray sun sky ekler. sahneden güneşi silseniz bile , arka fonda 8 de environmente sky atanır.

Dolayısıyla sun ı silsenizde değişen birşey olmaz. Mekan aydınlanır. Aslında mekânı aydınlatan ışık sky tarafından sağlanır yani 8 deki vray sky , sun ise iç mekan da güneş etkisini gösterir. 

Dolayısıyla ilk görselde sun silinmiş, 2. De ise sun in etkisi görünüyor. 

Eğer temiz çalışmak istiyorsanız tüm sun lari silin. 8 e basın environmentten de silin, V-Ray sky i. Sonrasında top ekranından, V-Ray sun ekleyin sun in target i evin içine doğru olsun. Güneşte dışarda olsun, top ekranından dediğim gibi,sonrasında sol ekrandan V-Ray sun, i yukarı kaldırın. Gerçek bir güneş gibi yukarıdan olsun. Sonrasında tekrar deneyin bakalım 

İzzet ALŞAN
Bu gönderiyi faydalı buldunuz mu? Bu gönderiyi beğenmekten çekinmeyin.
Sorunuz başarıyla yanıtlandı mı ÇÖZÜMÜ KABUL ET düğmesine tıklayın.

EESignature

Free 3D Model
3D Eğitim
PBR Textures from Texturebox.com
Free PBR Textures
Free Textures
Mesaj 7 / 11
dogukanntemel
cevap verdi: izzetalsan

söylediklerinizi deneyip tekrar dönüş sağlayacağım, şimdiden teşekkür ederim.

Mesaj 8 / 11
Olcay.Kuk

Merhaba @dogukanntemel 

Son durum hakkında bilgi paylaşabilir misiniz?

Forumlarımızda çözülen sorularınızı lütfen  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  olarak işaretleyin!
Beğendiğiniz mesajları lütfen "BEĞENİ" ile ödüllendirin!

Olcay Kük
Topluluk Yöneticisi

Mesaj 9 / 11
dogukanntemel
cevap verdi: Olcay.Kuk

Şu an problem çözülmüş gibi gözüküyor, yardımlarınız için teşekkür ederim. 😊

Mesaj 10 / 11

@dogukanntemel 

Nasıl çözdünüz ?

Gürkan YAZICI

3D Artist

Mesaj 11 / 11

İzzet beyin önerdiği çözümleri uyguladım ve düzeldi.

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report