AutoCAD – Tüm Ürünler – Türkçe
Tüm AutoCAD ürünleri için Autodesk AutoCAD forumlarına hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler AutoCAD ve araçlarıyla ilgili konuları keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

AutoCAD - 3D model ile çalışırken kimi vertexleri taşıyamıyorum

4 YANIT 4
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 5
nihat_kurtgozlu
429 Görüntüleme, 4 Yanıt

AutoCAD - 3D model ile çalışırken kimi vertexleri taşıyamıyorum

Merhaba

3D bir modelde çalışırken kimi vertexleri taşıyamıyorum, aşağıdaki linke sıkıntıyı gösterir bir video ekledim bunun sebebi ne olabilir ve nasıl çözebilirim.

https://drive.google.com/file/d/1lmykPgNfDrpy-7QvNP_D6fe1rxU3Mztw/view?usp=sharing

Videoda ifade etmeye çalıştığım gibi yeşil renkli modelin vertex noktasını istediğim ölçüde taşıyabiliyorken, kırmızı renkli vertexi istediğim ölçüye gönderemiyorum

@nihat_kurtgozlu , konu başlığı daha anlaşılır olması için @Olcay.Kuk tarafından düzenlendi. Önceki başlık "3D model ile çalışırken kimi vertexleri taşıyamıyorum"

Etiketler (2)
4 YANIT 4
Mesaj 2 / 5

Merhaba @nihat_kurtgozlu 

Kırmızı renkli modelinizin alt kısmında bir diş görüyorum. Vertex noktasından çekip sündürmenize bu kısım engel olabilir.

Modelinizi plan düzleminde iken bu diş kısmından ikiye ayırıp işlemi tekrar denerseniz muhtemelen sorun çözülecektir.

İşleminiz gerçekleştiğinde tekrar Union komutu ile birleştirme yapabilirsiniz.

Mehmet Şamil DEMİRYÜREK

Bu gönderiyi faydalı buldunuz mu? Bu gönderiyi beğenmekten çekinmeyin.
Sorunuz başarıyla yanıtlandı mı? ÇÖZÜMÜ KABUL ET düğmesine tıklayın.

EESignature

Linkedln

Mesaj 3 / 5

Merhaba @Mehmet_Demiryurek 

Yeşil ve kırmızı modeller birbirinin aynısıdır, fakat eylemi yeşilde bir şekilde uygulayabiliyorken kırmızıda yapamıyorum. Problem ucs kaynaklı değil , artık vertex gibi bir nedene bağlı değil.

Çözüm olarak önerdiğinize benzer şekilde cerrahın kanserli dokuyu kesip atması misali modelin uç kısmını uygun yerinde slice ile kesip alıyorum ve yeni oluşan yüzey ve vertexlerde istediğim işlemi gerçekleştiriyorum

her iki modeli extrude, subract ve vertex çekiştirerek oluşturdum, sorun subract yada modelin kutuplarına bağlı olarak kütle veya yüzey yönleri ile ilintili bir nedenden oluşuyor olabilir.

Mesaj 4 / 5

Bunun gibi benzeri sorunlarla modelde çok ama çok küçük ölçü değerleri yüzünden karşılaşıyordum.

Gerekirse modelin yüzey kısmından bir parçayı düz bir şekilde kesip attıktan sonra, yüzeyi tekrar uzatarak devam ettiğimde sorun ortadan kalkıyor.

Bu tür modeller solid olarak geçtiği için 3dmax'deki gibi vertex noktalarıyla rahat bir şekilde değiştirmemize müsaade etmiyor. Biraz nazlı bir program. En küçük bir farklılık gördüğünde isteklerimizi yerine getirmemek için kırk takla atıyor diyebilirim 🙂

Mehmet Şamil DEMİRYÜREK

Bu gönderiyi faydalı buldunuz mu? Bu gönderiyi beğenmekten çekinmeyin.
Sorunuz başarıyla yanıtlandı mı? ÇÖZÜMÜ KABUL ET düğmesine tıklayın.

EESignature

Linkedln

Mesaj 5 / 5
Olcay.Kuk
cevap verdi: nihat_kurtgozlu

Merhaba @nihat_kurtgozlu 

@Mehmet_Demiryurek tarafından paylaşılan son öneri faydalı oldu mu? Son durum hakkında bilgi paylaşmanızı rica ederiz.

Çözüm önerisi faydalı oldu ise ÇÖZÜMÜ KABUL ET olarak işaretlemenizi önemle rica ederiz.

Forumlarımızda çözülen sorularınızı lütfen  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  olarak işaretleyin!
Beğendiğiniz mesajları lütfen "BEĞENİ" ile ödüllendirin!

Olcay Kük
Topluluk Yöneticisi

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report