3ds Max & Maya - Türkçe
Autodesk 3Ds Max ve Maya Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler 3Ds Max ve Maya konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

3ds Max - Projemin render ile kayıt arasında ışık dalgalanması

12 YANIT 12
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 13
kertugrul_bay
600 Görüntüleme, 12 Yanıt

3ds Max - Projemin render ile kayıt arasında ışık dalgalanması

IMG_0752.png

Render aldığımda render sayfasında ışıklandırma vs ile ilgili bir problem görmüyorum ama kayıt ettiğimde gerek jpeg gerek png görüntüde ışık alan yerler dalga dalga görünüyor ve bunu engelleyemiyorum acaba neden olabilir. 

@kertugrul_bay, konu başlığı daha anlaşılır olması için @Olcay.Kuk tarafından düzenlendi. Önceki başlık "Projemin render ile kayıt arasında ışık dalgalanması"

12 YANIT 12
Mesaj 2 / 13

Merhaba,

Png formatında kayıt ederken 16 yada 32 bit olarak kaydeder misiniz.

Mesaj 3 / 13
serhatgumus
cevap verdi: kertugrul_bay

Merhaba @kertugrul_bay , @muratcanyeniarascom dediği gibi buradaki sorun, render 'i kayıt ederken kaydetmek istediğiniz formatın özelliklerinde bulunan compress ederek kaydetmesi etmesi veya düşük bit ile kayıt ettiğinizde karşınıza çıkmaktadır. 
Örneğin png için aşağıdaki gibi bir ayar kullanarak sorunsuz çıktı alabilirsiniz. 

serhatgumus_0-1726138697112.png

Serhat Gümüş
Bu gönderiyi faydalı buldunuz mu? Bu gönderiyi beğenmekten çekinmeyin.
Sorunuz başarıyla yanıtlandı mı ÇÖZÜMÜ KABUL ET düğmesine tıklayın.

EESignature

Mesaj 4 / 13
kertugrul_bay
cevap verdi: serhatgumus

Dediğiniz gibi kayıt yaptım hala problemim devam ediyor malasef 

Mesaj 5 / 13

Merhaba,

Projenizi boş 3ds Max dosyasında açıp tekrar render alır mısınız?.

İyi çalışmalar.

Mesaj 6 / 13

Ofise geçince yine deneyeyim dediğiniz gibi.. render ekranında problem yok kayıt edip exp. Değerini biraz arttırınca o dalgalanmları görüyorum. Önceden böyle bir sorunum yoktu max 2022 vray 5 kullanıyordum şu an max 25 vray 6 kullanıyorum. 

Mesaj 7 / 13

Adsız1.jpgAdsız2.jpg

Mesaj 8 / 13

Merhaba,

sadece bu malzeme de mi bu dalgalanma oluyor yoksa başka kamera açılarında başka ışık dalgalanmaları da oluyor mu?

Malzeme ayarını kontrol eder misiniz, alternatif başka malzeme ataması ile değiştirip aynı kamera açısında orada gene ışık dalgaları oluyor mu kontrol edebilirsiniz.

Mesaj 9 / 13

şu an iki görselde de dalgalanma var gibi görünüyor ama render penceresinde ki görselde dalgalanmalar görünmüyor

Mesaj 10 / 13

diğer malzemelerde de bu sorunları yaşıyorum ışığın az geldiği alanlardan dolayı mı oluyor acaba ? 

Mesaj 11 / 13

Aydınlatma'nın zayıf olduğu noktalarda noise ve ışık dalgalanma olma ihtimali yüksek ışık miktar'larını artırarak deneme render alabilirsiniz. 

Mesaj 12 / 13

Aydınlatma ayarlarınızı tekrar yaptınız mı?

Mesaj 13 / 13
Olcay.Kuk
cevap verdi: kertugrul_bay

Merhaba @kertugrul_bay 

Probleminizle ilgili @muratcanyeniarascom tarafından çözüm önerisi paylaşıldı. Eğer çözüm olduysa yanıtı "ÇÖZÜMÜ KABUL ET" olarak işaretlemenizi rica ederiz. Diğer topluluk kullanıcıları da bu doğrultuda doğru yanıtı öğrenmiş olur ve fayda sağlanmış olunur. Eğer sorununuz devam ediyorsa, lütfen son durumla ilgili güncel durumunuzu paylaşmanızı rica ederiz.

Forumlarımızda çözülen sorularınızı lütfen  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  olarak işaretleyin!
Beğendiğiniz mesajları lütfen "BEĞENİ" ile ödüllendirin!

Olcay Kük
Topluluk Yöneticisi

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report