3ds Max & Maya - Türkçe
Autodesk 3Ds Max ve Maya Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler 3Ds Max ve Maya konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

3ds max Group Sorunu

6 YANIT 6
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 7
Anonymous
11435 Görüntüleme, 6 Yanıt

3ds max Group Sorunu

Merhaba,

Elimde max dolap dosyası mevcut bu dosyayı başka bir max ortamına merge ettiğimde seçili olarak geliyor ve open-close işlemiyle dosya ile beraber gelen fazla camerayı siliyorum ve  tekrar grubu kapatarak istediğim şekilde hareket ettiriyorum (ek-1). Buraya kadar herşey normal. Sorun şu grubu dağıttıktan sonra objeleri seçip grup yapamıyorum, seçili objeyi hareket ettirdiğimde ise kulplar seçili olmasına rağmen hareket etmiyor. Sadece kulpları bir yönde hareket ettirincede zıt yönde hareket ediyorlar. En ilginç yanı objeleri tamamen sildiğimde ise orda olmaya birşey varmış gibi davranıyor Z tuşuna basınca projeye yaklaşmıyor (ek 2). Sorunun kaynağı nedir ?

6 YANIT 6
Mesaj 2 / 7
sirriarikan
cevap verdi: Anonymous

Selam 

sorun link sorunu veya grup başlığı bulunamamasından kaynaklı gibi geldi bana

gurubu açmak yerine explode yapabilirsin

sonra bütün objeleri seçip unlink tuşuna basarsan aralarındaki bağlantı gider

garanti olsun bir de "reset xform" yap

sonra da hepsini editable poly ye çevirip tekrar grupla

sanırım bu şekilde sorunun çözülür.

Mesaj 3 / 7
izzetalsan

Emre bey grubu dağıttığınızda sorun çıkaran objeleri seçin, sonrasında hiyerarchy (hiyerarşi) bölümünden reset pivot yapın ve tüm objelerin ağırlık merkezini merkeze alın objeye göre. Sonrasında tekrar grup yapıp deneyin yalnız siz dışardan obje aldığınızda bazen helper larda gelir sol üsste helper ların seçili olmadığına bakın. Ayrıca Cleaner isimli scripti kullanarak sahnenizde gereksiz şeyleri tek tuşla tıklayarak silebilirsiniz Notetracks, gibi...

scripti indirmek için

http://www.scriptspot.com/3ds-max/scripts/cleaner

İzzet ALŞAN
Bu gönderiyi faydalı buldunuz mu? Bu gönderiyi beğenmekten çekinmeyin.
Sorunuz başarıyla yanıtlandı mı ÇÖZÜMÜ KABUL ET düğmesine tıklayın.

EESignature

Free 3D Model
3D Eğitim
PBR Textures from Texturebox.com
Free PBR Textures
Free Textures
Mesaj 4 / 7
SerdarHakann

Objeleriniz arasında link bağlantısı varmış gibi duruyor, tüm objelerin birbirleri ile olan bağlantılarını kesin, grup dahil olmak üzere ungroup yapın sonrasında tekrar deneyin, sorun yine düzelmez ise poly'e convert etmeyi deneyebilirsiniz.

Serdar Hakan DÜZGÖREN

ADSK_Expert_Elite_Icon_L_Color_Blk.png

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.

Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" ile ödüllendirin.

3D Generalist |Serdar Hakan.NET | Serdar Hakan AKADEMİ |

serdarhakanakademi
Mesaj 5 / 7
Anonymous
cevap verdi: sirriarikan

Öneriniz için teşekkür ederim Sırrı Bey,

Dediklerinizi tek tek yaptım ama olmadı. Şöyle bir şey oldu kulpum tek kaldı ve kulpu hareket ettirince çok hızlı hareket etmeye başladı dolabın üzerine yerleştirdim zorda olsa sonra grup yapınca farklı bir yere yerleşti.

Mesaj 6 / 7
sirriarikan

bazen böyle saçmalıklar olduğunda bir tane box yapıyorum 

tam objenin atlına yada içine yerleştiriyorum

o box ı editable poly ye çeviriyorum

ve diğer objeleri ona atach yapıyorum

bu işlem bütün link sorunlarını filan resetliyor

tercih sizin

bunu yaptıktan sonra isterseniz tekrar detach ile tek tek parçalayabilirsiniz

Mesaj 7 / 7
Anonymous
cevap verdi: izzetalsan

Herkese teşekkürler,

Çok zaman aldı ama sorunu şu şekilde çözdük grubu dağıttıktan sonra kulpları seçip poly e çeviriyoruz(Kulplar mesh miş). Sonra bunları attach la birbirine bağlıyoruz ve aralarındaki link bağlantıyı koparıyoruz(attach yapmadan koparınca yine kulp garip yere gidiyor ve çok hızlı hareket ediyor). Son olarak silinen obje yerinde sanki bir şeyler varmış gibi davranıyor onun sebebi sanırsam blok olmasından (ek-1). Onu da göremediğimiz objeyi "select by name" den seçip siliyoruz oluyor. Daha yeni max kullanıcısı olduğumdan scripts kullanmayı bilmiyorum ama en kısa zaman da scripts i öğrenip de deneyeceğim. Tekrardan herkese teşekkürler yeni şeyler öğrendim. 

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report