Revit & Construction Cloud - Tüm Ürünler - Türkçe
Tüm Revit ve Construction Cloud ürünleri forumlarına hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler Revit ve Construction Cloud ürünleri konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

taşralı bir mimarın revit ile imtihanı

10 YANIT 10
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 11
gri564
4069 Görüntüleme, 10 Yanıt

taşralı bir mimarın revit ile imtihanı

Bir binayı inşaa ederken sırasıyla akslar, taşıyıcı sistemler(kolon,döşeme,kiriş,perde duvar),düşey elemanlar(merdiven,ranpa gibi),duvarlar, kapı ve pencereler .... vs sırasıyla gidiyoruz...

BiM in genel mantığıda bu .. yani tasarımımızı reel bir şekilde inşaa etme mantığına dayanıyor....

revit programını yeni yeni incleme fırsatım oldu.... ( uzun yıllardır başka bir BIM programı kullandığım için mantığını anlamakta zorlanmadım)

benim gözüme takılan bir kaç şeyden bahsetmek istiyorum... (belkide programa hakim olmadığım için gözden kaçırmış olabilirim)

• *taşıyıcı elemanlar yani (kolon kiriş döşeme) duvar kaplamasını otomatik olarak almıyor. oysa bir binada taşıyıcı elemanlarda (istisnalar hariç) duvar ile birlikte sıvanır ve boyanır vs....

• *çatı katı model olarak çiziliyor . fakat bu katı modeli ahşam çatı sistemine göre detaylandıran (mertek ,aşık,mahya vs..) bir araç göremedim.

• *kesit ve görünüşleri 2D ortamda düzenlemeyi sağlayan bir araç göremedim.( çizimi autocad e export et diyebilirsiniz, fakat bu çokda pratik bir çözüm değil)

• *kolonları yerleştirirken sadece merkez noktasından tutabiliyoruz.. oysa ki türkiyede aks sistemi genelde kolonların ortasından değil yüzeylerinden veriliyor... (bunun nedenide bina içerisinde ki kolom ölçülerinin standart olmayışıdır.. aynı aks üzrinde bazen farklı ölçülerde bir sürü kolon gelebilmektedir)

• *kolonların duvarlarla kesiştiği noktada program kendisi kolonu tanıyıp duvar içinde bir boşluk açmıyor.. yani herseferinde join komutu kullanmak gerekiyor...

• *örnek projeleri incelediğimde döşemeler genelde duvarın iç yüzeyinden çizilmiş... açıkçası türkiyedeki betonarme karkas yapı sistemine uygun olarak çizilmiş örnek bir proje göremedim.

• *Türk kullanıcılar için eğitim videoları hazırlanırken ,Türkiyede ki bina yapım sistemlerine (genelde betonarme karkas ) uygun olmasına önem vermelisiniz.. zira bir programı en iyi ögrenme şekli pratik hayatta kullanma şeklimize örtüşmesidir... yani onu pratiğe döke bilmektir.

• *forumda size sorulan soruları dikkatlice okursanız ne demek istediğimi anlarsınız. zira herkezin dile getirdiği şey aslında benim yukarıda maddeler halinde verdiğim bir kaç basit örnektir.

Sonuçta piyasada bulunan benim gibi çoğu arkadaş gökdelen çizip inşaa etmiyoruz..

bize programın yapabileceği şeyleri değilde, bizim programla yapmak istediğimiz (geneli kastediyorum) şeyleri gösterirseniz daha faydalı olur.

haddimi aştıysam sizden tekrar özür dilerim.

dediğim gibi programa tam hakim olamadığım için bu yazdıklarımı gözden kaçırmış olabilirim... bunun için şimdiden özür dilerim..

belkide zorlammamın sebebi archicad'in mantığını revit'de de aramamdır...

iyi çalışmalar.

sayğılarımla

10 YANIT 10
Mesaj 2 / 11
burakkus
cevap verdi: gri564

Merhabalar,

Revit günümüzde artık tamamen yaygınlaşan ve ciddi anlamda büyük ekonomik katkı değer sağlayan bir ürün olarak BIM sistem programlarında üst sırada yer almaktadır. Ürüne hakim olmadığınızdan dolayı kafanızda soru işaretlerinin olması gayet normal fakat bütün kafanıza takılan soruların elbette birçok cevabı var. Kısaca bahsetmek gerekirse;

Sorunuz:*taşıyıcı elemanlar yani (kolon kiriş döşeme) duvar kaplamasını otomatik olarak almıyor. oysa bir binada taşıyıcı elemanlarda (istisnalar hariç) duvar ile birlikte sıvanır ve boyanır vs....

Cevap: Kolonlar, kirişler ya da döşemelerin ya da herhangi bir duvar kaplamasının otomatik olarak gelmesi kesinlikle bir .çözüm yolu değildir. Revit kimin nasıl bir kaplama yüzey yapacağına, kaç mm sıva atacağına karar veremez. Kullanıcı eğer isterse bütün istediği özelliklerini yalıtım değerlerini ve kaplama material ve yüzeylerini tanıtabilir.

Sorunuz:*çatı katı model olarak çiziliyor . fakat bu katı modeli ahşam çatı sistemine göre detaylandıran (mertek ,aşık,mahya vs..) bir araç göremedim.

Cevap:  Catı sistemleri üzerinde asık mahya oluk vs. mimari ekipmanlar için family sistemi olusturmanız gerekmektedir. Tanımlamanız mümkün olacaktır.

Sorunuz:*kesit ve görünüşleri 2D ortamda düzenlemeyi sağlayan bir araç göremedim.( çizimi autocad e export et diyebilirsiniz, fakat bu çokda pratik bir çözüm değil)

Cevap: Kesit ve görünüşlerde 2D olarak düzenlemeyi sağlama aracı derken tam olarak anlayamadım fakat fazla olan cizgileri,0 gereksiz gördüğünüz cizgileri temizlemek istiyorsanız böyle bir komut mevcuttur. Annotate ya da pafta düzeni olarak değerlendiriyorsanız yine bütün ayarlar kesinlikle mevcuttur.

Sorunuz:*kolonları yerleştirirken sadece merkez noktasından tutabiliyoruz.. oysa ki türkiyede aks sistemi genelde kolonların ortasından değil yüzeylerinden veriliyor... (bunun nedenide bina içerisinde ki kolom ölçülerinin standart olmayışıdır.. aynı aks üzrinde bazen farklı ölçülerde bir sürü kolon gelebilmektedir)

Cevap:  Revit üzerinde calısma yaptığınız bütün elemanlar aslında birer family dosyasıdır. Revit üzerindeki family mantıgı ise zamanla alısacagınız bir husustur. Kolon yerleştirirken merkezden tutma nedeni olusturuldugu family dosyası üzerindeki merkez noktasına bağlanmasıdır. 

Sorunuz:*kolonların duvarlarla kesiştiği noktada program kendisi kolonu tanıyıp duvar içinde bir boşluk açmıyor.. yani herseferinde join komutu kullanmak gerekiyor...

Cevap: Çözümü mevcut. Yapılan basit bir kullanıcı hatasından dolayı kaynaklanıyor. Forum üzerinde paylastıgım video içerisinde çözüme ulasabilirsiniz.

Sorunuz:*örnek projeleri incelediğimde döşemeler genelde duvarın iç yüzeyinden çizilmiş... açıkçası türkiyedeki betonarme karkas yapı sistemine uygun olarak çizilmiş örnek bir proje göremedim.

Cevap: Olusturulan projelerin tamamının yapısının ne olduğunu net olarak söylemek mümkün değildir fakat karkas yapı sistemine uygun proje olusturulabilir.

Sorunuz:*Türk kullanıcılar için eğitim videoları hazırlanırken ,Türkiyede ki bina yapım sistemlerine (genelde betonarme karkas ) uygun olmasına önem vermelisiniz.. zira bir programı en iyi ögrenme şekli pratik hayatta kullanma şeklimize örtüşmesidir... yani onu pratiğe döke bilmektir.

Cevap: Şayet her eğitimcinin programı kesinlikle aynı değildir. Temel ve ileri seviye olarak reviti 2 bölüme ayırabiliriz. Her kişinin öğrenim mantığı bir olmadığından dolayı zira böyle birşey mümkün olmuyor. Nedeni ise mimarlik 1.sınıf öğrencisi karkas yapının ne olduğunu bilmeyebilir. Uygulamalı eğitimi yalnızca sirketler ve ileri düzey mesleki tecrübesi olan kişilere verilebiliyor. İnternet üzerinde bulunan eğitim videoları genel kitle üzerine hazırlanmıştır.

Sorunuz:Sonuçta piyasada bulunan benim gibi çoğu arkadaş gökdelen çizip inşaa etmiyoruz..

bize programın yapabileceği şeyleri değilde, bizim programla yapmak istediğimiz (geneli kastediyorum) şeyleri gösterirseniz daha faydalı olur.

haddimi aştıysam sizden tekrar özür dilerim.

dediğim gibi programa tam hakim olamadığım için bu yazdıklarımı gözden kaçırmış olabilirim... bunun için şimdiden özür dilerim..

belkide zorlammamın sebebi archicad'in mantığını revit'de de aramamdır...

Cevap:  Revit birçok pilot proje ile BIM sistemini oturtmuştur. Uygulanan birçok projenin yapısı farklıdır. Revit'i ne amacla kullanacağınızı kararlastırdıktan sonra temel eğitimlerine başlamanızı öneririz. Takıldığınız yerde forumumuza konu acarak profosyonel kadromuza soru yöneltebilirsiniz. Diğer ürünler ile kıyaslama yaptığınız sürece ikilemde kalabilirsiniz. 

Yardımcı olabildiysem ne mutlu.. J

Burak Kuş

Autodesk İnt. Moderator

Sorununuz çözüldü ise ''Çözüm olarak kabul et'' butonuna lütfen tıklayınız.

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ( "ACCEPT AS SOLUTION" ) seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" (KUDO) ile ödüllendirin.

Burak KUŞ
Autodesk Int. Moderator
Revit Expert

Mesaj 3 / 11
borakin1
cevap verdi: burakkus

Sorunuz:*çatı katı model olarak çiziliyor . fakat bu katı modeli ahşap çatı sistemine göre detaylandıran (mertek ,aşık,mahya vs..) bir araç göremedim.

Cevap:  Catı sistemleri üzerinde asık mahya oluk vs. mimari ekipmanlar için family sistemi olusturmanız gerekmektedir. Tanımlamanız mümkün olacaktır.

Alternatif Cevap : Aradığınız archicad'de ki gibi otomatik bir ahşap sistem yapan bir çözümse ona yakın

Timber Framing eklentisi kullanılabilinir.

Sorunuz:*kesit ve görünüşleri 2D ortamda düzenlemeyi sağlayan bir araç göremedim.( çizimi autocad e export et diyebilirsiniz, fakat bu çokda pratik bir çözüm değil)

Cevap: Kesit ve görünüşlerde 2D olarak düzenlemeyi sağlama aracı derken tam olarak anlayamadım fakat fazla olan cizgileri,0 gereksiz gördüğünüz cizgileri temizlemek istiyorsanız böyle bir komut mevcuttur. Annotate ya da pafta düzeni olarak değerlendiriyorsanız yine bütün ayarlar kesinlikle mevcuttur.

Alternatif Cevap : Anladığım kadarıyla Revit ile Archicad'i kıyaslamıssınız. Revitte kesit ve görünüşler sorunsuz çıkmakda 2d ortamında düzeltmeye gerek kalmamaktadır. 2d ortamında bir çizim gerçekleştirilecek ise "detail" kısmı kullanılabilinir.

Sorunuz:*örnek projeleri incelediğimde döşemeler genelde duvarın iç yüzeyinden çizilmiş... açıkçası türkiyedeki betonarme karkas yapı sistemine uygun olarak çizilmiş örnek bir proje göremedim.

Cevap: Olusturulan projelerin tamamının yapısının ne olduğunu net olarak söylemek mümkün değildir fakat karkas yapı sistemine uygun proje olusturulabilir.

Alternatif Cevap : Ücreti mukabilinde örnek projeler satılan siteler var araştırınız. Örnek olarak bir kullanıcının modeli.

EESignature

Bora AKIN
Mimar
Twitter | LinkedIn

Verilen cevap sizin için çözüm mü? Eğer çözüm ise  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  veya BEĞEN Kudos.jpg butonu ile ödüllendire bilirsiniz.

Mesaj 4 / 11
kadıoğlu
cevap verdi: borakin1

Timber Framing for Autodesk Revit 2014 

bu surumun 2015 olanı yokmu napcaz sımdı 14mü yukleyelim ve bendeki revit student versiyonu sıkıntı olurmu bazı özellikler yüklenirken

Mesaj 5 / 11
adnan.onca
cevap verdi: kadıoğlu

Bu eklentinin 2015 versiyonu mevcuttur, Autodesk'in eklenti sitesinden arattırabilirsiniz. Bildiğim kadarı ile 2016 versiyonu çıkmamış.
Mesaj 6 / 11
borakin1
cevap verdi: adnan.onca

2016 versiyonunda para ile satın aldıysanız update ile geliyor öğrenci lisansında aynı şey geçerlimi bilmiyorum ama 64 bit 2. update de geldi bana

Extensions > Modeling 'de bulunuyor.

EESignature

Bora AKIN
Mimar
Twitter | LinkedIn

Verilen cevap sizin için çözüm mü? Eğer çözüm ise  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  veya BEĞEN Kudos.jpg butonu ile ödüllendire bilirsiniz.

Mesaj 7 / 11
ceyhunhurcan
cevap verdi: kadıoğlu

Konu ile ilgili 2015 ile alakalı alternatif olarak;

http://strucsoftsolutions.com/mwf-homebuilder/

Bu siteye bakabilirsin.

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ( "ACCEPT AS SOLUTION" ) seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" (KUDO) ile ödüllendirin.

Ceyhun HÜRCAN
BIM MEP Consultant
http://ceyhunhurcan.com
Facebook | Twitter | Linkedin

Mesaj 8 / 11
borakin1
cevap verdi: ceyhunhurcan

Ekran Alıntısı.PNG

EESignature

Bora AKIN
Mimar
Twitter | LinkedIn

Mesaj 9 / 11
drycnbk
cevap verdi: borakin1

timber framing revit 2015 bulamıyorum autodeskin sitesinde dowland veya free seceneği çıkmıyor diğer yorumlarda vermiş olduğunuz sitelerde ise trial versiyonu mevcut.yardımcı olursanız sevinirim.

Mesaj 10 / 11
borakin1
cevap verdi: drycnbk

Timber framing'i orjinal lisans alanlar kullanabiliyor.

EESignature

Bora AKIN
Mimar
Twitter | LinkedIn

Mesaj 11 / 11
bisikletlimimar
cevap verdi: burakkus

" Sorunuz:*kolonların duvarlarla kesiştiği noktada program kendisi kolonu tanıyıp duvar içinde bir boşluk açmıyor.. yani herseferinde join komutu kullanmak gerekiyor...

Cevap: Çözümü mevcut. Yapılan basit bir kullanıcı hatasından dolayı kaynaklanıyor. Forum üzerinde paylastıgım video içerisinde çözüme ulasabilirsiniz.  "

Burak Bey şu anda yeni bir çizime başlamaktayım. Döşemeyi yerleştirdim. Kolonları konumlandıracağım, ardından duvarlara başlayacağım. Bir çok videoyu izledim, webinar'larınızıda izledim fakat kaçırmış olabilirim. Duvarı çizince Join gerekmeden kolonlar için duvarların kesildiğini görmedim. Eğitim videolarında da hep Join yapılıyor. Mantıken kolon yapısının içine hiç bir architectural eleman girmemesi lazım fakat duvarlar kolonun içinden geçiyor. Join'siz duvarları kolonlarda keserek çizme yolu nedir rica etsem bilgi verir misiniz?

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report