Inventor – Türkçe
Autodesk Inventor Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler Inventor konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Sheet metalde parça açınımında görünen diş çekilmiş delik görüntüsü

4 YANIT 4
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 5
AhmetSevik
617 Görüntüleme, 4 Yanıt

Sheet metalde parça açınımında görünen diş çekilmiş delik görüntüsü

Merhaba,

bükümlü bir sheet metal parçam var. üzeirndeki bazı deliklerde de diş açılmış durumda. Parçanın açınımını aldığımda bu diş olan deliklerdeki 3/4 darie şeklinde diş işaretide açınımına geliyor.

PArçaları lazer işlemeye gönderdiğimizden DXf ve Autocad'de bu 3/4 dairede görünüyor. Diş dibi deliğini bırakmak için bu diş sembolunu silmek gerekiyor tek tek ki diş dibi yani lazerde kesilecek kısmı kalsın.

Aynı şey havşalı deliklerde de geçerli sanırım.

Açınımda diş izleri veya havşa büyük çapı çizgisinin çıkmasının engellemenin bir seçeneği varmı?

Teşekkürler.

4 YANIT 4
Mesaj 2 / 5
Gokhan_Kaya
cevap verdi: AhmetSevik

Merhaba Ahmet bey
Örnek bir parça paylaşabilirseniz hızlı bir şekilde yardımcı olmaya çalışayım

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ("Accept as Solution") seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" ("Kudo") ile ödüllendirin.

Gökhan Kaya
Tehcnical Manager
Autodesk Inventor Certified Professional 2015
LinkedIn

MSI WS 60 i7 Quadro M2000M

Mesaj 3 / 5
AhmetSevik
cevap verdi: Gokhan_Kaya

Merhaba, öncelikle ilginize teşekkür ederim. Biraz geç gördüm mesajınız. Kusura bakmayın.

Ekte örnek bir part yaptım sheet metal'den. Dosyaları ekliyorum. Çizimde de gördüğünüz gibi açınım resminde diş olan delikte diş çizgisi, konik veya silindirik havşalı deliklerde de havşanın çizgisi geliyor.
bir iki tane olunca sorun olmuyor ama çoklu dosyalarda bu açınım resmini dxf'e çevirip gönderince hangi çizgiyi baz alacağız sorusuna muhattap kalıyorum. Yada göndermeden önce tüm çizimleri açıp havşanın ve diş çizgilerini siliyorum yada hide etmek zorunda kalıyorum.

Bende düşündümki, belkide açınım resminde lazer'in keseceği delik çizgisi hangisi ise o gelsin diğerleri ototaik gizlensin. Siş çizgisi veya havşa çizgisi açınım resminde görünmesin ki direk kesebilsinler deliği.

Belki bir seçenek falan vardır diye sormak istedim. Varsa bildirmenizi rica ederim.

Teşekkürler.

Mesaj 4 / 5
Gokhan_Kaya
cevap verdi: AhmetSevik

Merhaba

Resimlerinize baktım dxf yapmadan önce sanırım idw ortamında görünüş alıp burdan dxf yapıyorsunuz size tavsiyem

Inventor de saç parçasını açılımını aldıktan sonra orada açılım yüzeyini seçip sağ tuş menüsünden Export Face as komutunu  seçip açılan save penceresinde dosyanızı direk dxfolarak kayıt eder. Bu dişli görünümlerini çözer ama havşa kısmını çözmez bu sefer de iç delik kısmı gelmediginden havşalı vida görüntülerinde yanlış çapta delik delmenize sebep olur bunu çözümüde (sizin örnek için Tek tarafta havşa varsa) havşa olmayan yüzeyi export edersek dogru ölcüde delikli yüzeyi export ederiz. Eğer havşa iki yüzeyde de mevcut ise o yüzeye sketch açar ve hacşa deliklerini kapatıp export face komutunu uygulamanız gerekir açılımda yapılan işlemler kapalı haline yansımayacağı için kapalı halinde sıkıntı cıkmaz

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ("Accept as Solution") seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" ("Kudo") ile ödüllendirin.

Gökhan Kaya
Tehcnical Manager
Autodesk Inventor Certified Professional 2015
LinkedIn

MSI WS 60 i7 Quadro M2000M

Mesaj 5 / 5
AhmetSevik
cevap verdi: Gokhan_Kaya

çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi idw dosyasından dxf alıyor idim. Birde Sizin bahsettiğiniz şekilde deneyeceğim. İlginize teşekkürler.

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report