Fusion – Türkçe
Autodesk Fusion (eski adıyla Fusion 360) Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler Fusion konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

teknik resim kopyalanmış bodylerin tek isimle gösterilmesi

1 YANIT 1
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 2
suleymanuludag
190 Görüntüleme, 1 Yanıt

teknik resim kopyalanmış bodylerin tek isimle gösterilmesi

merhaba; teknik çizim alırken örneğin çizimimde bir tane vida çizimim var ve aynı vidayıı farklı komponentlere copyalamışım ve birsürü vida var Bu vidaların özellikleri aynı olduğundan tek kağıtta göstersin ve çizimdeki toplam  adedi  yazsın istiyorum Aynı komponentin içine aynalarsak veya kopyalrsak oluyor sanırım(tam nasıl olduğunu anlasamda) ama çizim içindeki farklı komponentlere kopyalanınca olmuyor Bunu yapabilmemin bir yolu varmı.

1 YANIT 1
Mesaj 2 / 2
Frkngnl
cevap verdi: suleymanuludag

Merhabalar,

Bir bileşeni teknik resimde miktarıyla birlikte göstermek isterseniz o bileşeni çoğaltmanız gerekmekte. Aslında bir bileşeni kopyalayıp yapıştırdığınızda Fusion 360'a özdeş parçaları çoğalttığınızı söylüyorsunuz. Muhakkak başınıza gelmiştir bir bileşeni çoğalttıktan sonra, o bileşenlerden herhangi birinde yaptığınız değişiklik diğer bileşenlere de uygulanır. Bunun sebebi Fusion 360'ın onların özdeş parçalar olduğunu kabul etmesi. Sizin istediğiniz de tam olarak bunu sağlamak,

Ancak, parçaları body iken kopyalayıp yapıştırdığınızda ya da çoğaltma komutlarını kullandığınızda bileşenleri değil, bodyleri çoğaltmış oluyorsunuz. Daha sonra onları bileşene dönüştürdüğünüzde her biri özdeş değil farklı bileşenler oluyor. Aynı şekilde, bir bileşeni çoğaltırken Mirror komutunu kullandığınızda o parçanın özdeşliğini bozuyorsunuz, aynalanmış parçalar aynı gibi görünse de birbirinin simetriği dolayısıyla teknik resim kısmında eş parçalar olarak görünmez. Bunu isimlendirmeden de anlayabilirsiniz.

Örneğin Vida:1 componentını kopyalayıp yapıştırdığınızda isimlendirmesi Vida:2, bu "Vida" bileşeninin birincisi ve ikincisi anlamına gelir. Ama siz Vida componentını değil de bir bodyi çoğaltıp onları bileşene dönüştürürseniz şöyle bir isimlendirme görürsünüz Vida:1, Vida(1):1 vb. burada parantez içindeki (1) onun özdeş değil farklı bir bileşen olduğunu ifade eder. 

Uzun lafın kısası, componentları çoğaltırsanız istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

İyi çalışmalar

Furkan Günal
Bu gönderiyi faydalı buldunuz mu? İşinize yaradıysa gönderiyi beğenebilirsiniz.
Sorunuza tatmin edici bir cevap aldıysanız ÇÖZÜMÜ KABUL ET düğmesine tıklayınız, böylece daha sonra bu probleme çözüm arayan kullanıcılar çözüme hızlıca ulaşabilir.

EESignature

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report