Fusion – Türkçe
Autodesk Fusion (eski adıyla Fusion 360) Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler Fusion konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Mirror komutunun teknik resime etkisi ve teknik resim görünümleri

1 YANIT 1
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 2
SerteserS
614 Görüntüleme, 1 Yanıt

Mirror komutunun teknik resime etkisi ve teknik resim görünümleri

Merhaba,

Montaj dosyasında mirror komutu ile çoğaltığım ögeler, montajın teknik resmini alırken tablo oluşturduğumda tabloya dahil oluyor. Aynı ögelerden ikişer tane görünce mecburen el ile tablo düzenlemek durumunda kalıyorum. Aynı işlemi Pattern komutu ile yaptığımda tabloya ekleme olmuyor. (İlk resimde mavililer orjinal parçalar kırmızılar mirror parçaları.)

SerteserS_0-1599761848959.png

 

İkinci olarak yine montaj teknik resminde istediğim açıyla görüntü elde edemiyorum. Resimdeki parçanın tam arkasından bakmak istesem de seçenekler istediğim görünümü vermiyor. Bunun bir çözümü var mıdır? 

SerteserS_1-1599762009546.png

Daha farklı açılardan teknik resme görünüm almak mümkün müdür?

Etiketler (1)
1 YANIT 1
Mesaj 2 / 2
Frkngnl
cevap verdi: SerteserS

Merhabalar,

Şu sebepten dolayı bu yaşanıyor,

Oluşturduğunuz bir componentı birden fazla şekilde çoğaltabiliyorsunuz, örneğin söylediğiniz gibi Pattern komutunu kullanabilirsiniz, bu komut Component içeriğini eş parçalar olarak çembersel veya doğrusal olarak çoğaltacaktır, ya da bi componentı seçtikten sonra ctrl+c / ctrl+v tuşlarıyla kopyalayıp yapıştırabilirsiniz bu yöntem de componentı ve içeriğini eş parçalar olarak çoğaltacaktır, bir de Mirror komutuyla aynalama yapabilirsiniz, ancak bu işlem component içindeki parçaların simetriğini alacağı için eş parçalar olmayacaktır. Bu da onları farklı bir component haline getirir.

Bunu zaten isimlendirmeden de anlayabilirsiniz.

Örnek olarak bir görsel oluşturdum.

1.PNG

 

1. Parça oluşturduğum ilk component, 

2. Parça aynı parçanın kopyalanıp yapıştırılmış ve 180 derece döndürülmüş hali

3. Parça ise o parçanın mirrorlanmış hali.  Eğer dikkatli bakarsanız bi parçayı aynaladığımızda onun aslıyla eş parçalar olmadığını görebilirsiniz. O yüzden Fusion 360 teknik resim tablosunda onu farklı bir parça olarak algılıyor, çünkü farklı bir parça 🙂 

Eş componentlar ise, teknik resim tablosunda aynı bölümde yazılacaktır. Aynı şekilde unsur ağacındaki isimlere bakarsanız eş componentların Component1:1, Component1:2, Component1:3 olarak isimlendirildiğini görebilirsiniz. ( Birinci parçanın birincisi, birinci parçanın ikincisi gibi) 

Mirrorlanmış parçada böyle bir şey yok. Dolayısıyla teknik resim tablosunda aynı kısımda görünmesini istiyorsanız mirror kullanmamanız gerekli.


2. Sorunuza gelirsek bunu da şu şekilde çözebilirsiniz, 

Unsur ağacına baktığınızda orada Named Views adında bir seçenek göreceksiniz, görünüşü teknik resimde de görmek istediğiniz konuma getirdikten sonra ordaki Named Views seçeneğine sağ tıklayıp o görünüşü yeni görünüş olarak kaydederseniz, attığınız görseldeki listede kaydettiğiniz görseli bulabilirsiniz.

Buradaki gibi:

 

 

2.png

 

 

İyi çalışmalar dilerim.

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor