Fusion – Türkçe
Autodesk Fusion (eski adıyla Fusion 360) Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler Fusion konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Joint hareket ettirme problemi

1 YANIT 1
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 2
m.arslan2606
565 Görüntüleme, 1 Yanıt

Joint hareket ettirme problemi

İyi günler,makine mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim programlara alışmak için kendi başıma Fusion360 öğrenmeye çalışıyorum,basit 3d çizimleri yapabiliyorum ama bir model üzerinde çalışırken takıldım kaldım.Model konunun ekindedir,sorunum ise kırmızı cisimleri hareket ettirmekle alakalı.Dişlileri çevirince kırmızı cisimlerin de açılma-kapanma hareketi yapmasını istiyorum ama özellikle joint kısmında problem yaşıyorum.Slider joint seçtiğimde hareket aralığını belirleyemiyorum diğer jointler de işime yaramıyor sanırım,ya da yarıyordur ben bilmiyorum.Anlattığım şekilde modeli düzenleyip bana atabilecek ve/veya nasıl yaptığını anlatabilecek varsa çok müteşekkir olurum.

 

Etiketler (2)
1 YANIT 1
Mesaj 2 / 2
Frkngnl
cevap verdi: m.arslan2606

Merhabalar,

İstediğin hareketi şu şekilde yapabildim. Öncelikle dişli montajların doğru, daha sonra düz çubukları da montajlamamız gerekli. Bunun için "As built Joint" komutunu kullandım, bu sayede çubukların konumlarını değiştirmeden "Slider" montajı verebildim. Daha sonra, Motion Link komutu ile Tüm slider hareketlerini birbirine bağladım. Çünkü her biri eş hareket edecek pozisyondaydı, hareket olarak 1'e 1  verdim. Yani birisi 1 mm hareket etiğinde diğeri de 1 mm hareket edecekmiş gibi. 


Sonra tekrar motion link komutuna geldim, bu sefer dişlilere verdiğin revolute hareketi ile herhangi bir çubuğun slider hareketini birbirine bağladım, ve değer olarak dişli 3 derece hareket ettiğinde çubuk 1 mm hareket edecek gibi bir oran verdim. Hareket yönlerini de komutun içinde "Reverse" seçeneğiyle yön değiştirdim.

Düzelttiğim halini dosya olarak ekleyeceğim, oradan da komutları inceleyebilirsin.

İyi çalışmalar.

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report