Fusion – Türkçe
Autodesk Fusion (eski adıyla Fusion 360) Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler Fusion konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Fusionda rulmanın doğru bir şekilde simülasyonunu ve yönetimini yapmak

1 YANIT 1
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 2
necipdkbs
164 Görüntüleme, 1 Yanıt

Fusionda rulmanın doğru bir şekilde simülasyonunu ve yönetimini yapmak

Deneyimlerime göre, hem Inventor hem de Fusion altmontajdan üstmontaja hareket aktarımında çok kullanışsız geldi. Rulmanı düşünün, iki silindir bileşeninin ortak bir eksen üzerinde hareket ettiği şekilde mekanik bir bağlantıya sahip. Mantıklı olarak, rulmanı bir montaj olarak oluşturur, hareket bağlantısını ayarlarım. Ardından, başka bir montaja import ederim, dış silindire bağlı bir nesneyle iç silindire bağlı başka bir nesne ile bir bağlantı oluşturmak için. Mevcut montajda, dış ve iç rulman parçalarıyla ilişkili olan nesneler, rulman montajında önceden kurulan hareket bağlantısını devralmalıdır. Rulman bileşenlerine bağlı nesneler, rulman montajının hareket bağlantısına uygun olarak hareket etmeli diye düşündüm ancak rulmanla doğru bir hareket simülasyonu yapmanın tek yolu, iç ve dış parçaları hareket ettiği montajlara ayırmak oluyor. sadece bu şekilde rulmanı tek bir birim olarak kontrol edemiyorum. Montaj bağlantısı üzerine birkaç eğitime baktım ve  bu sorunu ele alan bir kaynak göremedim. Bunu yapmanın bir yolu var mı? bu bilgiyi başka amaçlar ilede kullanabilirim?

1 YANIT 1
Mesaj 2 / 2
BazarTuvakov
cevap verdi: necipdkbs

Merhaba @necipdkbs 

 

Sorunuza 2 farklı çözüm önerisi verebilirim.

 

1. Amacın montajın animasyonu ve simülasyonu olduğunu varsayarak:

 

Montajdaki parçalar arasında ilişki kurabilmek için bütün "body'lerin" "component" dönüştürülmesi gerekir. Rulman örneğinde de bütün nesneleri component dönüştürerek, iç ve dış silindire "revolute joint" verilir. Kalan bilyelerin hepsini + iç yada dış silindir ile birlikte "Rigid Group" yapılabilir. (Bütün örnek dosyalar ekte bulunmaktadır.)

 

Bu dosyayı ana montaja eklediğinizde ve rulmanın iç silindirini şafta, dış silindirini gövdeye "rigid joint" ile montajını yaptığınızda çalışacaktır. 

 

Ekte "all_components" dosyasında da olduğu gibi bu yöntem, animasyon vs. için kullanışlı olsa da, BOM veya teknik resimdeki parça listelerinde istenilen sonucu vermeyebilir. Çünkü rulmanın alt nesneleri de component olduğu için BOM listelerinde bilyeler vs. görünür ve bu durum istenmez. 

 

2. Teknik resim için montaj: 

 

Rulman dosyasındaki bütün nesneler ana component altında body olarak kalmalı. Bu rulman dosyasını ana montaja ekledikten sonra şaft üzerine "rigid joint" olarak montajlanmalı. Son aşamada ise, şaft ana gövdeye "revolute joint" olarak bağlanmalı.

 

Teknik olarak bu durumda rulman ile gövde arasında sürtünme oluyor, ama fiziksel olarak bu durum söz konusu değildir. BOM listesinde rulman tek component olarak görüneceği için listede doğru görünür. Örneği ekte "all_bodies" dosyasında inceleyebilirsiniz. 

 

 

Umarım sorunuza yanıt olmuştur, iyi çalışmalar.

Bazar Tuvakov

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report