Fusion – Türkçe
Autodesk Fusion (eski adıyla Fusion 360) Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler Fusion konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

fusionda "plastic" ve "solid" arasındaki fark nedir?

1 YANIT 1
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 2
ozgelf_sayıl
408 Görüntüleme, 1 Yanıt

fusionda "plastic" ve "solid" arasındaki fark nedir?

Merhaba,

Çoğunlukla "solid" ve "surface" ortamlarından şeyler yaparım. Malzemeye (varsayılan olarak çelik) hiç önem vermedim. Şimdi fark ettim ki "plastic" ortamı, "solid" ortama çok benziyor.

Bu nedenle, malzeme modellemeyi etkiler mi? (Sanırım hayır fakat) Fusion, modelleme yaparken malzemeye önem vermediğine göre "plastic" ortamı ne işe yarıyor?

Teşekkürler.

1 YANIT 1
Mesaj 2 / 2

Merhaba @ozgelf_sayıl 

 

Fuison360'da plastik modelleme sekmesi "Product Design Extension" adı ile eklenti olarak gelir ve ayrı olarak lisans alınması gereklidir.

Plastik parçaların, üretime yönelik tasarımı aşamasında özel teknikler bulunur. Örneğin, parçanın kalıptan çıkması için yüzeylere draft açısı verilir, parçanın et kalınlığı kontrollü olmalıdır ve köşe radiusları malzeme akışını zorlaştırmamalıdır. Bu işlemleri kolaylaştırmak için plastik modelleme sekmesi bulunuyor. Temel olarak Sheet Metal modelleme sekmesine benzer; Sheet Metal modellemede komponentin sheet metal kurallarını belirlersiniz (malzeme, kalınlık, bend radii, k factor vs.) ve program tasarım yaptığınız parça üzerinde sonraki kullanacağınız komutları o kurallar üzerinden çalıştırır. 

Plastik modelleme sekmesinde de benzer şekilde Komponentiniz için "Plastic Rule" oluşturursunuz. Burada malzemenin max. ve min. kalınlıkları, draft açısı vb. kuralları kaydettiğinizde diğer komutlar o kurallara göre çalışır. Bu kuralları sonradan değiştirdiğinizde ise bütün parça otomatik olarak güncellenir.

Bunlara ek olarak, bu sekmede tek tek yapması çok uzun zaman ve efor alan "boss", "snap fit", "rest" gibi otomatik komutlar ve parçanın üretime uygunluğunu analiz etmeye yarayan "Design Advice" bulunur. 

 

Daha fazla bilgi için: Link 

 

İyi çalışmalar,

BT

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report