Fusion – Türkçe
Autodesk Fusion (eski adıyla Fusion 360) Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler Fusion konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Fusion 360'da mesh yapısını bnasıl katı gövdeye nasıl dönüştürebilirim

1 YANIT 1
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 2
Denizhan_Gulcin
399 Görüntüleme, 1 Yanıt

Fusion 360'da mesh yapısını bnasıl katı gövdeye nasıl dönüştürebilirim

Herkese merhaba,

Bir F1 aracının ağ gövdesini üniversite projesi için analiz yapabilmek için step dosyasına dönüştürebilmek için katı hale getirmem gerekiyor, ancak bunu yapamıyorum. Modelleri buraya ekledim. Lütfen biri bana yardımcı olabilir mi?

1 YANIT 1
Mesaj 2 / 2

Merhaba,

 

Öncelikle mesh gövdeleriniz kapalı hacimler oluşturmuyor. Bu nedenle de gövdelerin yanlarında uyarılar görünmektedir. 

 

Oguzhan_Sezer_0-1693036620871.png

 

Bunu aşmak için ya uyarıya tıklayarak yada Mesh komutlarından Repair ile bu kısımları kapatmamız gerekmektedir. Ön kanat üzerinden örnekleyelim. Stitch and Remove ile bu mesh gövdesini tamir edelim. İşlemden sonra uyarı işareti kaybolacaktır. Bu tek parça olduğunu kabul ettiğimiz durumda geçerli. Birden çok mesh gövdesini birleştirirsek bu yüzeyler de kapanmış olacaktır. Çünkü açık olan kısımlar iki gövdenin birleştiği alanlarda oluşuyor.

 

Oguzhan_Sezer_1-1693036704171.png Oguzhan_Sezer_2-1693036756935.png

 

Daha sonra katıya dönüştürmek için Convert Mesh komutunu kullanacağız ancak gövdedeki üçgen sayısının 10000'in üzerinde olduğu ile ilgili uyarı almaktayız. Eğer çok hassas bir işlem yapacaksak doğrudan dönüştürerek devam edebiliriz. Ama bu kadar hassas bir gövdeye ihtiyacımız yok ise yine mesh komutlarından Reduce komutuyla üçgen sayısını azaltabiliriz. Bu sayede convert işleminin işlem süresini de kısaltmış olacağız belki de olası donmaların önüne geçeceğiz.

 

Oguzhan_Sezer_3-1693036873816.png Oguzhan_Sezer_4-1693037048238.png

Convert Mesh komutunda 3 seçenek mevcuttur. Üçüncü seçenek Product Design Extension ile aktif edilebilmektedir. Eklenti var ise bu alanı kullanmanızı tavsiye ederim. Eklenti yok ise ilk iki seçenek ile ilerleyebilirsiniz. İkinci seçenek prizmatik katılar oluşturmaya yaramaktadır. Formlu yüzeylerin yoğunlukta olması nedeniyle bu seçenek ile de muhtemelen sonuca ulaşamayacaksınız. İlk seçenek ile katıya dönüştürme işlemi tamamlanabilir. Bu da üçgenleri olduğu gibi koruyarak katı model elde etmenizi sağlar.

 

Oguzhan_Sezer_5-1693038273671.png

 

Diğer gövdeleri de benzer şekilde biçimlendirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Oğuzhan SEZER
Manufacturing Engineer
Technical Support Specialist / Artı & Artı Teknoloji HizmetleriEESignature

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report