Fusion – Türkçe
Autodesk Fusion (eski adıyla Fusion 360) Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler Fusion konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

fusion 360 da bir ölçüye bağlı fonksiyon ile extruzyon değerini nasıl atayabilirim?

2 YANIT 2
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 3
mburhanaskin
91 Görüntüleme, 2 Yanıt

fusion 360 da bir ölçüye bağlı fonksiyon ile extruzyon değerini nasıl atayabilirim?

Merhaba,

fusion 360 da parametre ile extruzyon değerini nasıl atayabilirim? örneğin dikdörtgen bir çizimin bir kenarına göre belli oranda extruzyon vermek istersem ne yapmalıyım?

Teşekkürler

2 YANIT 2
Mesaj 2 / 3

Merhaba,

 

Bunu ister parametre alanından isterseniz de ölçülendirme esnasında yapabilirsiniz. Örneğin ölçülendirirken en=50, boy=75 olarak kenar ölçülerini giriyorum. Bu şekilde ölçü girerseniz d1,d2 diye ölçülendirmek yerine sizin verdiğiniz isimle parametre oluşturacaktır.

 

Oguzhan_Sezer_0-1690266209136.png

 

Ekstrüzyon esnasında ise bu verdiğiniz isimdeki parametreyi doğrudan ölçü alanında çağırarak kullanabilirsiniz. Örneğin (en * 3/10) gibi. İşlem bu kadar, en parametresi değiştiğinde ekstrüzyon yüksekliği de değişecektir.

Oguzhan_Sezer_1-1690266392255.png

 

Bir diğer ihtimal de Modify penceresinde change parameters alanından user parameter tanımlamaktır. Orada da aynı işlemleri kullanıcı parametresi tanımlayarak yapabilirsiniz.

 

 

Oğuzhan SEZER
Manufacturing Engineer
Technical Support Specialist / Artı & Artı Teknoloji HizmetleriEESignature

Mesaj 3 / 3
ulasdeniz
cevap verdi: mburhanaskin

@Oguzhan_Sezer 'in dediği gibi, ölçü isimlerini (her ölçüde bu değerler yazar. ya da parametrelerde bu değerleri bulabilirsiniz) dorudan kullanabileceğiniz gibi. istediğiniz eşitliği de yapabilirsiniz. örnedin 2*d1 + d3 + 16 gibi bir eşitlikle çarpma toplama işlemleri yapılabilir. Öte yandan üstel fonksiiyonlar d1^2 + 16*d2 + 5 gibi  üstel fonksiyonlarla tanımlayabilirsiniz. bunların yanında trigonometrick ters trigonometrik fonksiyonları da girebilirsiniz. tanımladığınız fonksion user parameters ya da model parameters içerebilir, mevcut ölçü değerlerin değişken olarak kullanabilirsiniz. bunları parametreler kısmında da yazabilirsiniz ya da direkt olarak ölçü değeri yerine de yazabilirsiniz.


Ulaş Deniz


Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ( "ACCEPT AS SOLUTION" ) seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" (KUDO) ile ödüllendirin.
Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCkJpVueGScmJvW1RIgqttSg

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor