Topluluk
Topluluk Duyuruları / Genel Tartışmalar
Autodesk Genel Tartışmalar ve Diğer Ürünler Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler konuları keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Hostname ve Fiziksel IP Adresini Bulma

1 YANIT 1
Yanıtla
Mesaj 1 / 2
SerdarHakann
35631 Görüntüleme, 1 Yanıt

Hostname ve Fiziksel IP Adresini Bulma

Autodesk yazılımları için gerekli olan bir ağ lisans dosyası oluşturmak için Host Adı ve Ağ License Manager'ı (NLM) yayınlanmaya başlayacak sunucu (lar) ın Fiziksel adresini bulmak gerekir. Bu bilgiler, ürün seri numarası ile birlikte, Autodesk'e gönderilir ve NLM çalıştırmasını sağlayan bir ağ lisans dosyası oluşturmak için kullanılır.

Bu işlemleri 4 ana başlık altında işleyeceğiz;

Hostname ve Fiziksel IP Adresiniz Hakkında Bilgi

Lisans dosyanızı oluşturmadan önce bilmeniz gereken bazı notlar :

Ağ Bağdaştırıcısı : Sunucunuzda birden fazla Ethernet adaptörü varsa, fiziksel bir ağ bağdaştırıcısına karşılık gelenlerden birini seçin. Kablosuz ve Bluetooth üzerinden kurulan ağlarda NLM çalışmamaktadır. Windows işletim sistemi olan sisteminizde birden fazla fiziksel Ethernet bağlantısı varsa, hangisini kullandığınızın bir önemi yoktur. Birden fazla fiziksel ağ adaptörü ile Mac OS X bilgisayar kullanıyorsanız, birincil olan ağ bağdaştırıcısının adresini kullanmanız gerekir.

Host Name: Bilgisayarınıza veya sunucunuzun adı olarak hizmet veren benzersiz tanımlayıcı 255 karakter gibi uzun ve sayılardan veya harflerden oluşuyor olabilir.

Fiziksel IP Adresi (Physical Address): Bilgisayarınızın veya sunucunuz da ki Ethernet bağlantısının fiziksel adresini ifade eder. Bu aynı zamanda MAC (Media Access Control) adresi, ana bilgisayar kimliği veya Sunucu kimliği olarak da ifade edilebilir. Bu oniki karakter uzunluğunda sayılar (0-9) ve harflerden (A-F, a-f) oluşan bir kombinasyonudur. Sizin fiziksel adresiniz genellikle bu formatta sunulmaktadır: XX-XX-XX-XX-XX-XX.

Komut Sistemi Kullanımı (Sadece Windows):

Ana bilgisayar Adını bulmak ve Windows Komut Satırını Kullanarak Fiziksel IP Adresini Bulmak:

1. Komut Satırı penceresini açın, Başlat > (Tüm) Programlar > Aksesuarlar > Komut Satırı

Not : Eğer Komut satırına erişiminiz yoksa, lütfen makinenizi veya yönetim haklarına sahip birisinin size yetki vermesi için istekte bulunun.

2. ipconfig /all yazıp Enter tuşuna basın.

Ana bilgisayar Adı 
    ve Windows Bölüm IP Yapılandırması üst kısmında görünür.

Screenshot_1.png

Sizin Fiziksel IP Adresiniz  Ethernet Bağdaştırıcısı ve Local Ağ Bağlantısı altında yer alır.

Screenshot_2.png

LMTOOLS Kullanarak Bulma (Sadece Windows)

Eğer zaten Autodesk Network Lisans Yöneticisi, Windows sisteminizde yüklü ise, LMTOOLS'u sunucu bilgileri bulmak için kullanabilirsiniz.

LMTOOLS Uygulaması ile Ana Bilgisayar ve Fiziksel IP Adresini Bulma:

1. LMS Tools programını açın, Start > All Programs > Autodesk > Network License Manager > LMTOOLS.
  2. Systems Settings tab'ına tıklayın.

Screenshot_3.png

Sol sütunda Ana bilgisayar Adını bulabilirsiniz. Ana bilgisayar kimliği Ayarları Bilgisayar/yer başlıklı Hostname kutusu içine, Fiziksel Adresinizi Ethernet bulunan Adres kutusun da bulabilirsiniz.

Terminal Penceresi Kullanımı (Linux ve Mac)

Autodesk Network Lisans Yöneticisi, Mac veya Linux sisteminizde yüklü değilse, lmutil uygulamasını yardımcı sunucu bilgilerini bulmak için kullanabilirsiniz.

Linux Terminal Penceresi ile Ana bilgisayar Adını ve Fiziksel Mac Adresini Bulma:

1. Terminal penceresini çalıştırın.
  2. Lmutil yüklü olduğu dizine gidin ve aşağıda yer alan komutları yazın. İşte size bir örnek 🙂 :
  3. cd /usr/local/flexnetserver/
  4. Aşağıda yer alan komutu Anabilgisayar adını görüntülemek için kullanın:

./lmutil lmhostid -hostname

sonra buna benzer bir mesaj göreceksiniz :

lmutil - Copyright (c) 1989-2013 Flexera Software LLC. All Rights Reserved.
    The FlexNet host ID of this machine is "HOSTNAME=Nostromo"
  5. Fiziksel IP Adresini (Host ID) görüntülemek için aşağıda yer alan komutu kullanın:

./lmutil lmhostid

sonra böyle bir mesaj göreceksiniz;

lmutil - Copyright (c) 1989-2013 Flexera Software LLC. All Rights Reserved.
    The FlexNet host ID of this machine is "6003089af239"

Serdar Hakan DÜZGÖREN

ADSK_Expert_Elite_Icon_L_Color_Blk.png

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.

Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" ile ödüllendirin.

3D Generalist |Serdar Hakan.NET | Serdar Hakan AKADEMİ |

serdarhakanakademi
Etiketler (3)
1 YANIT 1
Mesaj 2 / 2
penguen07
cevap verdi: SerdarHakann

üniversitede kurulucak olan öğrenci laboratuvarı için ücretsiz eğitim lisansı almak istiyorum. İndirme işlemlerini yaptım sorunsuz bir şekilde ama etkinleştimeyi yapamıyorum. https://registeronce.autodesk.com/prodreg/collectFlexParams!input.action adresinde buraya geldim burada kaldım. Aşağıda ki alanlara ne yazmam lazım yardımcı olurmusunuz ? iyi çalışmalar.

Register Once - Welcome!

Server 1 host name :
Server 1 ID :

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor