AutoCAD – Tüm Ürünler – Türkçe
Tüm AutoCAD ürünleri için Autodesk AutoCAD forumlarına hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler AutoCAD ve araçlarıyla ilgili konuları keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

İzohips çizimi

4 YANIT 4
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 5
tahakilic54
21700 Görüntüleme, 4 Yanıt

İzohips çizimi

Elimde bir dwg dosyası mevcut fakat halihazırdaki izohipsler eksik ve yanlış benim daha doğru bir şekilde bunları çizmem gerekiyor. Bu işlemin devamında Revit'e atıp araziyi 3D Model olarak çıkarmak istiyorum. Araştırdığım kadarıyla her bir çizginin polyline olması ve yükseltisinin verilmesi gerektiği söyleniyor ama tam olarak sırasıyla neler yapmam gerekiyor bilemiyorum bir kaç deneme yaptım ama revite aktardığımda benim verdiğim yükseltileri baz almadan çizim yaptığını gördüm.

Benim yapmak istediğim özetle söylemek gerekirse 3D için hem tepeden izohipsleri çizmek hemde 3D olarak kotlarını vermek. Bunu yapmak için sırasıyla izlemem gereken yol nedir?

4 YANIT 4
Mesaj 2 / 5

Merhaba,

Sorunuz mesleki bilgi ve tecrübe gerektirdiğinden şu an yanıt verilmedi görünüyor.

TuncayBAKKAL

AutoCAD Eğitmeni ve Danışmanı
AutoCAD ve Fusion 360 Görsel Eğitim
Fusion 360 Kitabı Çıktı!
http://www.tuncaybakkal.com
Instagram: @tuncay_bakkal
Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ("Accept as Solution") seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" ("Kudos") ile ödüllendirin.

Mesaj 3 / 5

Sayın tahakilic54,

Arazi modellemeleri yaparken kullanılan eş yükselti eğrilerini oluşturmak için takip edebileceğiniz evreleri aktarıyorum.

Bildiğiniz üzere izohipslerinizi oluşturmak için önce yan görünüşe ihtiyacınız var.

Yan görünüşü sahadan edinilen kotları girerek, POLYLINE ile çizebilirsiniz.

Çizdiğiniz bileşik çizginin iz-düşümlerini diyagonal olarak taşıdığınızda, kesişim noktaları sizin izohipsinizin üst görünümünü oluşturacaktır.

Üst görünümü de SPLINE adacıkları ile elde edersiniz.

Kalan işlem, bu adacıkların elevasyonlarını değiştirerek 3D modelin N-kesitlerini doğru yüksekliklere getirmek olacaktır.

Son adımı (modellemeyi) isterseniz AutoCAD üzerinden de yürütebilirsiniz.

AutoCAD'in ise "3D" konusunda yeteneklerinin bilinenin aksine hayli üst seviyede olduğunu (en azından 2010 versiyonundan itibaren) söyleyebilirim.

NETWORK SURFACE ve LOFT komutları bu tip işler için biçilmiş kaftandır.

3D modellemelerinizi REVIT üzerinden de devam ettirebilirsiniz.

Tercih sizindir.

Not : AutoCAD üzerinde çalışmanızı tamamladıktan sonra REVIT üzerinde grafik hatası veya kaybı yaşamanız başka incelenesi bir konudur.

Konunun ana hatları ile çözüldüğünü düşüyorsanız,

"ÇÖZÜLDÜ" ile onay vermeyi ihmal etmeyin.

Sevgiler.

Murat ÖĞÜTLÜ

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜMÜ KABUL ET" seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın!
Beğendiğiniz mesajları lütfen "BEĞENİ" ile ödüllendirin!

Murat ÖGÜTLÜ

Mesaj 4 / 5

Selam,

Elinizdeki dwg nin küçük bir kısmını bırakırsanız yardımcı olmaya çalışa bilirim.

Serkan ÇAVUŞLAR

Serkan ÇAVUŞLAR
CplCAD / Türkiye
Mesaj 5 / 5

izohips için yardımcı OLABİLİR MİSİNİZ

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report