AutoCAD – Tüm Ürünler – Türkçe
Tüm AutoCAD ürünleri için Autodesk AutoCAD forumlarına hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler AutoCAD ve araçlarıyla ilgili konuları keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

autocad visibility lisp

3 YANIT 3
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 4
cihanyuce
2356 Görüntüleme, 3 Yanıt

autocad visibility lisp

Selam arkadaşlar dinamik block oluşturdum içinde Visibility kullanarak tanımlamalar oluşturdum. Visibility de gözüken tanımlamaları saymak kısacası block tek olduğu için sayamıyorum. Visibility değiştirdiğimde aynı blockta sayıyor . Visibility saymak için bir komut veya lisp var mı? ya da nasıl yaparım?

3 YANIT 3
Mesaj 2 / 4
Gokhan_Kaya
cevap verdi: cihanyuce

Merhaba
ne yapmak istediginiz tam anlamadım bir video ile neyi saydırmak istediginizi gösterirseniz yardımcı olalım

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ("Accept as Solution") seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" ("Kudo") ile ödüllendirin.

Gökhan Kaya
Tehcnical Manager
Autodesk Inventor Certified Professional 2015
LinkedIn

MSI WS 60 i7 Quadro M2000M

Mesaj 3 / 4
miskin34
cevap verdi: Gokhan_Kaya

Şu işinize yarayabilir.

(defun C:KAC ()
   (setvar "cmdecho" 0)  (command "undo" "group")
   (setq bln "" bln (getstring "\nBlock Adı: "))
   (if (= bln "")
     (progn
       (setq blkm (entget (car (entsel "\nSaymak istediginiz bloku seciniz..."))))
       (while (/= (cdr (assoc 0 blkm)) "INSERT")
(setq blkm (entget (car (entsel "\nSecilen obje bir blok degil! Yeniden seciniz..."))))
       )
       (setq bln (cdr (assoc 2 blkm)))
     )
   )
   (while (= (tblsearch "BLOCK" bln) nil)
     (setq bln (getstring (strcat "\nBu cizimde -" bln "- isimli bir block bulunamadi. \nBlock adini yeniden giriniz : ")))
   )
   (setq bln (cdr (assoc 2 (tblsearch "BLOCK" bln))))
   (princ (strcat "\n-" bln "- Bloklarini Tum cizimde aramak icin Enter giriniz..."))
   (if (= (ssget) nil)
    (setq bls (ssget "x" (list (cons 0 "INSERT") (cons 2 bln))))
    (setq bls (ssget "p" (list (cons 0 "INSERT") (cons 2 bln))))
   )
   (if (= bls nil)
     (princ (strcat "\n   -" bln "- bulunamadi..."))
     (progn (setq quant (sslength bls)) (princ (strcat "\n   " (itoa quant) " adet -" bln "- bulundu")))
   )
   (command "undo" "e")  (prin1)
)
Mesaj 4 / 4

Merhaba,

visibility olarak oluşturulan sembolleri data extraction ile sayabilirsiniz.

Bazı noktalara dikkat etmekte fayda vardır. Sonuçta tek blok ve sadece görüntüleme adı farklı olduğu için data extraction penceresi altındaki doğru parametreleri seçmeniz gerekir. Ara işlemleri anlatmıyorum (dxe dosyası oluşturma vs). o pencereye girince hemen anlaşılıyor.

size tavsiyem dynamic bloğun içinde oluşturduğunuz sembolleri blocklu olarak gömün. her sembol bir block olsun ve hepsi visibility olsun. bu size sağlama yöntemi olarak kolaylık sağlar.

Tabi data  menusunden sayma işlemi yaparsanız biraz tehlikelidir. General kategörisinden layer seçeneğinide seçin ki yanlışlıkla farklı layer a mach olmus olanlarıda saysın yoksa keşif anlamında  eksik çıkar.

2017-10-22_14-43-57.pngEkran Alıntısı.PNGEkran Alıntısı2.PNGEkran Alıntısı3.PNG

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report