AutoCAD – Tüm Ürünler – Türkçe
Tüm AutoCAD ürünleri için Autodesk AutoCAD forumlarına hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler AutoCAD ve araçlarıyla ilgili konuları keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

AutoCAD plot ve layer çizgi kalınlığı

4 YANIT 4
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 5
bulent-ozel33
1129 Görüntüleme, 4 Yanıt

AutoCAD plot ve layer çizgi kalınlığı

Ben hala anlamıyorum bu labweg çizgi kalını verme olayını, bilmiyorum neden?  AUTODESKSFORUM.PNG

@bulent-ozel33 

Konu başlığı daha anlaşılır olması için @Olcay.Kuk tarafından düzenlendi. Önceki başlık "plot ve layer"

4 YANIT 4
Mesaj 2 / 5

Merhaba Bülent,

AutoCAD çıktılarını kalem kalınlıkları ile elde etmek için genelde iki yöntem kullanılır.

Bunlardan biri, oluşturduğun Layer yani katmanlarına kalınlık vermektir.

Layer paletinde, her katmanın sağında LineWeight simgesi göreceksin.

Bunu tıkladığında, açılan listeden istediğin kalınlığı verebilirsin.

Listede arzu ettiğin kalınlık değeri yoksa bunu özel olarak ekleyebilirsin.

Ekranda kalınlık değerlerini görmek için ise LWDISPLAY komutunu ON değerinde tutmalısın.

Diğer yöntem ise kalem kalınlıklarını tarif edeceğin bir CTB dosyası hazırlamaktır.

Bu özelliğe ulaşmak için STYLEMANAGER komutunu çalıştırıp açılan klasör içinden Add-A-Plot Style Table Wizard sihirbazını takip ederek her renk numarasının çıktıda kullanacağı kalıkları tayin etmelisin.

Yazdığım yöntemleri anlatan videoları autodesk portal'ından bulabilirsin.

Gelelim iki yöntemin Pros/Cons yani artı ve eksilerine.

Katmana kalınlık vermek ve değişiklik yapmak kolaydır.

Paftalarını ozalitçiye götürdüğünde DWG'nin yanına CTB dosyası almak zorunda kalmazsın.

Fakat katman kalınlığı değiştirmek istediğinde yapacağın değişiklik sadece o çizim dosyasında kalır ve arkadaşlarına yeni standartını paylaşamazsın.

CTB dosyası düzeninde çalışırsan yapacağın her değişikliği anında meslektaşlarına iletebilirsin.

CTB dosyanı ilgili klasöre eklerler ve hepiniz aynı kalınlıkları yakalarsınız.

Autodesk, kalem kalınlıklarını daha çok ekranda izlemek için LAYER LINEWEIGHT yöntemini,

standart oluşturmak ve kalınlıkları paylaşma aşaması için ise CTB FILE yöntemini önerir.

Aslına bakarsan işinin yapısına göre bunu sen seçeceksin.

Soruların olacaktır, çekinmeden yaz.

Ben yetişemesem de forumdaki diğer dostlarımız sana yardımcı olacaktır.

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜMÜ KABUL ET" seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın!
Beğendiğiniz mesajları lütfen "BEĞENİ" ile ödüllendirin!

Murat ÖGÜTLÜ

Mesaj 3 / 5

Merhabalar aıtocad 2024 kullanıyorum LWDISPLAY tuşuna bastığımda ekran çizgiler kalınlaşması yerine ekranda nokta nokta kalın çizgiler geliyor mevcut çizgiler kopuklaşıyor proje bozuluyor neden olabilir acaba 

Mesaj 4 / 5

Sayın ertugrul6182V8VY

İlk önce ekran kartınızın kullanımı için donanım ivmelendirmesi yapan özelliğin açık olduğuna emin olalım.

GRAPHICSCONFIG komutunu verip ekrana gelen pencerede ON/OFF düğmesinin açık konumda olduğunu kontrol edin.

Kapalı ise açık konuma getirip sorunu tekrar test edelim.

Açık ise diğer çözümleri devreye alabiliriz.

İyi çalışmalar.

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜMÜ KABUL ET" seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın!
Beğendiğiniz mesajları lütfen "BEĞENİ" ile ödüllendirin!

Murat ÖGÜTLÜ

Mesaj 5 / 5

çok teşekkürler

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report