AutoCAD – Tüm Ürünler – Türkçe
Tüm AutoCAD ürünleri için Autodesk AutoCAD forumlarına hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler AutoCAD ve araçlarıyla ilgili konuları keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

AutoCAD 2016'da Akıllı Ölçülendirme.

0 YANIT 0
Yanıtla
Mesaj 1 / 1
acad_instructor
194598 Görüntüleme, 0 Yanıt

AutoCAD 2016'da Akıllı Ölçülendirme.

Smart Dimension: Akıllı Ölçülendirme

Akıllı ölçülendirme, çiziminize ölçü vermeye başladığınızda gerekecek tüm ölçülendirme komutlarını iç içe bulabileceğiniz bir komut setidir.

Normalde, ölçülendirme sürecinde çoğunlukla doğrusal ölçülendirmeye ihtiyaç duyarsınız. Bunu genellikle yatay veya dikey düzleme dik olmayan nesneleri ölçmek için kullanacağınız hizalı ölçüler ve açılı nesnelerin ölçüsünü eklemek izler. Tüm bu işlemleri uygulamak için ya komut satırından ya da şerit mönüdeki simgelerden komutu değiştirmeniz gerekir.

 

Akıllı ölçülendirme ile başladığınızda ise imleci çizimdeki mevcut nesnelerin üzerinde gezdirirken, ölçülendirmenin sonuç ön izlemesini anında görüp, ölçülendirmelerin yerleşimi ile ilgili fikir edinebilir, bu esnada uygun alt komutlar arasında geçiş de yapabilirsiniz.

 

Akıllı ölçülendirmenin yetenekleri bunlarla sınırlı kalmayıp, size çizim üzerinde kullanılması gereken ölçülendirme katmanınızı sabitleyerek, ölçülendirmeye her girişinizde belirttiğiniz katmanı devreye alır ve aktif ölçülendirme katmanı seçme işinden de sizi kurtarır.

 

Son olarak birbiri ile çakışan ölçülendirmeler için de size ek araçlar sunarak, ölçülendirmenin biçimlendirilmesine de yardımcı olur. Bu üç başlığı bir arada kullandığınızda, akıllı ölçülendirme size yepyeni bir ölçülendirme tekniği ve hız kazandıracaktır. Aksi takdirde şu ana kadar öğrendiğiniz ölçülendirme araçlarını kullanarak çizime ölçü eklemekle, akıllı ölçülendirme kullanarak ölçülendirme yapmak arasında çok da mühim bir fark olmadığını düşünebilirsiniz.

 

 

Doğrusal Akıllı Ölçü Eklemek

Akıllı ölçülendirme komutu bir kez başlatıldığında ölçülendirme tipinin (Doğrusal, hizalı, açısal, vs.) seçilmesine gerek yoktur. Artık çizim ekranındaki nesnelerin konumu ve şekli, eklenecek ölçülendirme için AutoCAD tarafından temel alınır. İmleci, ölçülendirme yapılması istenilen nesnenin üzerine sürüklemeniz ve kısa bir süre nesnenin üzerinde beklemeniz yeterlidir. Aşağıdaki örnek çizimler üzerinde birkaç akıllı ölçülendirme yaptım. Siz de seçtiğiniz bir çizim üzerinde aynı yöntemleri kullanarak akıllı ölçülendirmeyi uygulayabilirsiniz.

 

Akıllı ölçülendirme komutunu şerit mönü üzerinde iki farklı sekmede bulabilirsiniz.

 

14-38A.jpg 

Home sekmesi ➔ Annotation paneli ➔ Dimension

Annotate sekmesi ➔ Dimensions paneli ➔ Dimension

 

14-39.jpg

Home sekmesinde akıllı ölçülendirme komutu

 

14-40.jpg

Annotate sekmesinde akıllı ölçülendirme komutu

 

 

 1. Ölçülendirme yapılacak çizimi açın.
 2. Dimension (Akıllı ölçülendirme) komutunu verin.
 3. Şimdi ekrandaki çizim nesnelerinin üzerinde imleci dolaştırmaya başlayın. Nesne kenetleme araçlarınız açık olduğundan bu durum AutoCAD'in hızını belli miktarda keserek hızlı ölçülendirmeyi yavaşlatacaktır. F3 tuşuna basarak nesne kenetleme yardımcısını geçici olarak kapatabilirsiniz.
 4. İmleci sürüklediğiniz nesnenin üzerinde çok kısa süre beklediğinizde, yerleştirilecek ölçülendirmenin görünümü ile ilgili bir ön izleme göreceksiniz. Sonuçtan memnunsanız ilk ölçülendirmeyi yerleştirmek için tıklayın.

14-41.jpg

Akıllı ölçülendirme eklemek

 

 

5. Ölçülendirmenin yerini belirlemek için uygun bir uzaklıkta tekrar tıklayın ve ölçüyü tamamlayın.

6. Halen etkin durumda olan akıllı ölçülendirmeye devam edebilirsiniz. Komuttan çıkmak istediğinizde Enter’a basarak işlemi tamamlayın.

 

 

Akıllı ölçülendirme yaparken nesnenin üzerinde imleci beklettiğiniz nokta önemlidir. Farkı yakalayabilmeniz için nesneye biraz daha yaklaşmanız gerekebilir. Çok küçük hareketlerle eklenecek akıllı ölçülendirmeyi, yatay bir düz çizgi için üstüne veya altına, dikey bir ölçülendirme için yine çok küçük bir imleç oynatma hareketi ile nesnenin sağına veya soluna eklenecek şekilde başlatabilirsiniz. Aradaki fark, ölçülendirme uzantı çizgilerinin çizime değmesi veya boş alana doğru başlatılması kadar keskin olacaktır.

 

14-42.jpg

Akıllı ölçülendirmeyi başlatmak için imleç çizginin üstüne yakın konumda

 

 

14-43.jpg

Akıllı ölçülendirmeyi başlatmak için imleç çizginin altına yakın konumda

 

 

 

 

Daire ve Yaylara Akıllı Ölçü Eklemek

İmleci, daire veya yay nesnelerinin üzerine sürüklediğinizde, akıllı ölçülendirme hemen uygun ölçülendirme biçimine geçiş yapar. Aynı zamanda geçiş yapılan ölçülendirme türünün alt seçeneklerini de komut satırına ve sağ tuş mönüsüne yansıtır.

14-43A.jpg

Akıllı ölçülendirmede sağ tuş mönüsü seçenekleri

 

 

Ölçülendirmek istediğiniz yayın/dairenin üzerine imleci sürükleyip bekleyin. Oluşan ön izlemeden sonra komut satırındaki seçeneklerin mavi ile belirtilmiş harflerini yazıp Enter'a basmak suretiyle ölçülendirmenin türü arasında geçiş yapabilirsiniz. Komut geçişleri için elbette sağ tuş mönüsünü de kullanabilirsiniz. Yay ölçüsünü eklemek için sağ tuşla ölçülendirmeyi başlatın. Ölçülendirmenin yerini belirlemek için imleci ekranda gezdirirken, istediğiniz yerde sol tıkla yay ölçülendirmesini tamamlayabilirsiniz.

14-44.jpg

Daire ve yaylara akıllı ölçülendirme eklemek

 

 

 

Açılı Akıllı Ölçü Eklemek

Açılı konumdaki nesnelere açısal akıllı ölçülendirme vermek için imleci herhangi bir nesne üzerinde bekletmeyin. Bu pozisyondayken komut satırında akıllı ölçülendirmenin tüm türlerini göreceksiniz.

 

14-45.jpg

Komut satırında akıllı ölçülendirme yöntemleri

 

 

Açısal ölçülendirme yöntemine geçiş yapmak için sağ tuş mönüsünden Angular maddesini tercih edin veya komut satırından Angular maddesini tıklayın. Klavyeden "A" yazıp Enter'a basarak yine komutu seçebilirsiniz.

 

 1. Aralarındaki açıyı ölçmek istediğiniz ilk nesneyi tıklayın.
 2. İkinci nesneyi tıklamadan, çizim üzerindeki her nesneyi ilk çizgiye tamamlanacak açı olarak seçebilirsiniz.

14-46.jpg

Akıllı ölçülendirme ile açısal ölçülendirme eklemek

 

3. Aralarında ölçülecek açıyı belirlemek için istediğiniz ikinci çizgiyi tıklayın.

4. Ölçülendirmenin yerini belirlemek için uygun bir uzaklıkta tekrar sol tıklayıp açısal ölçülendirmeyi tamamlayın.

 

14-47.jpg

Akıllı ölçülendirme ile tamamlanmış açısal ölçülendirme

 

 

 

Hizalı Akıllı Ölçü Eklemek

Çizimdeki yatay veya dikey düzleme paralel olmayan (eğik) çizgilere akıllı ölçülendirme eklemek için doğrusal ve açısal ölçülendirmede

uygulanan yöntemi kullanabilirsiniz.

 

 1. Dimension (Akıllı ölçülendirme) komutunu verin.
 2. İmleci eğik çizginin üzerine sürükleyerek kısa süre bekleyin.
 3. Ölçülendirmenin ön izlemesi görüldüğünde sol tıkla ölçü yerleştirmeyi başlatın.

14-47A.jpg

Akıllı ölçülendirme ile hizalı ölçüler eklemek

 

4. ORTHOMODE (F8) açık durumda ise ölçülendirme yatay veya dikey konumda sürüklenmeye başlayacaktır ki bu da hizalı ölçülendirme

    yapmanıza olanak tanımaz. İmlecin eğik çizginize hizalı ölçülendirmesini yapmak için ORTHOMODE (F8) özelliğini kapatın.

5. Ölçülendirmenin yerini belirlemek için uygun bir uzaklıkta sol tıklayarak ölçüyü tamamlayın.

 

14-47B.jpg

Akıllı ölçülendirme ile eklenmiş hizalı ölçülendirme

 

 

 

Akıllı Ölçüler Arasında Geçiş

Açılı ölçülendirmeyi daha da cazip kılan bir klavye yardımcısından söz etmeden geçmek olmazdı. Çizimde eğik bir çizgi ölçmek istiyorsanız

akıllı ölçülendirmeyi çalıştırdıktan sonra, eğik çizgiyi tıklayın. Ölçülendirmenin yerini belirlemek için imleci sürüklediğiniz sırada,

klavyeden SHIFT tuşunu basılı tutarak, hizalı ölçülendirmeden doğrusal ölçülendirmeye hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

Sürükleme sırasında biraz sabırlı olmanı öneriyorum. SHIFT tuşunu serbest bıraktığınızda ölçülendirme yine hizalı ölçülendirme tipine geçecektir.

14-47C.jpg

Shift tuşunu kullanarak, akıllı ölçülendirmenin içinde doğrusal ve hizalı ölçülendirmeye geçiş yapmak

 

 

 

Kademeli Akıllı Ölçü Eklemek

Akıllı ölçülendirmeyle çizime kademeli paralel ölçüler de ekleyebilirsiniz. Kademeli ölçülendirmenin başlayacağı yer, çizime yerleştirilmiş

mevcut bir ölçünün uzantı çizgisinden devam ettirilmelidir.

 

 1. Dimension (Akıllı ölçülendirme) komutunu verin.
 2. Kademeli ölçülendirmenin başlatılması için gereken ilk ölçüyü çizimin üzerinde ekleyin.
 3. Sağ tuş mönüsünden veya komut satırından Baseline seçeneğini tercih edin.
 4. Specify first extension line origin as baseline or [Offset]: mesajı komut satırında belirdiğinde, yerleştirdiğiniz ilk ölçünün uzantı çizgilerinden birini tıklayarak seçin. Uzantı çizgisinin hangisini tercih ederseniz, kademeli ölçülendirme de seçilen uzantıyı baz alarak, ölçüyü toplamaya başlayacaktır.

14-48.jpg

Akıllı ölçülendirme ile kademeli ölçülendirme yapmak

 

 

 

Sürekli Akıllı Ölçü Eklemek

Akıllı ölçülendirmenin içinde sürekli ölçü eklemek de kademeli paralel ölçülendirmenin yapıldığı yöntemle gerçekleşir. Yine ilk ölçüyü çiziminize eklemelisiniz. Aksi takdirde sürekli ölçülendirmenin nereden başlayacağını AutoCAD bilemez (haklı olarak)…

 

 1. Dimension (Akıllı ölçülendirme) komutunu verin.
 2. Sürekli ölçülendirmenin başlatılması için gereken ilk ölçüyü çizimin üzerinde ekleyin.
 3. Sağ tuş mönüsünden veya komut satırından Continue seçeneğini tercih edin.

Specify first extension line origin as baseline or [Offset]: mesajı komut satırında belirdiğinde, yerleştirdiğiniz ilk ölçünün uzantı çizgilerinden birini tıklayarak seçin. Uzantı çizgisinin hangisini tercih ederseniz, sürekli ölçülendirme de seçilen uzantının bitişiğinde ölçüyü toplamaya başlayacaktır.

14-49.jpg

Akıllı ölçülendirmenin içinde sürekli ölçülendirme yapmak

 

 

 

Sıralı Akıllı Ölçü Eklemek

Akıllı ölçülendirmenin içindeki araçlar arasında yükseklik farklılıklarını vermek için kullanabileceğiniz Ordinate yani sıralı ölçülendirme özelliği de bulunur. AutoCAD her çizim için ekranın sol alt köşesinde görebildiğiniz kullanıcı koordinat sistemi (UCS) simgesini sabit tutar. Bu simge, AutoCAD’in kabul gördüğü 0(x),0(y),0(z) koordinat noktasındadır. Elbette ki yerini değiştirebilir, çiziminizin uygun noktasını koordinat başlangıcı olarak tayin edebilirsiniz. Bu sayede mimari projelerde kot verme sürecine de hızlı bir çözüm üretebilirsiniz.

 

 1. Kullanıcı koordinat sistemi (UCS) simgesini bir kez tıklayın. Simgenin uçlarında mavi renkli daire, kesişim noktasında kare şekilli tutamak noktaları belirecektir.
 2. Kare şekilli tutamak noktasını tıklayın.
 3. Kullanıcı koordinat simgesi çakılı olduğu yerden hareketlenecektir. İmleci kaydırarak 0,0,0 noktasının yeni yerini çizim üzerinde tıklayın. Şimdi orijin noktanız ve koordinat başlangıcınız tıkladığınız noktadır.

14-50.jpg

Orijin (0,0,0) noktasının yerini değiştirmek

 

4. Dimension (Akıllı ölçülendirme) komutunu verin.

5. Sağ tuş mönüsünden veya komut satırından Ordinate komutunu vererek alt seçeneği değiştirin.

6. İlk sıralı ölçülendirme çizime eklenmesi için ekranda belirir. Orijin olarak tayin ettiğiniz noktayı tıklayın.

7. Son adımda imleci istediğiniz doğrultuda sürükleyin. Klavyeden ölçünün kendisi ile nesneden uzaklığını girip Enter’a basarak sıralı ölçülendirmeyi tamamlayın.

14-51.jpg

Akıllı ölçülendirme ile sıralı ölçülendirme yapmak

 

BURADA DİKKAT: ORTHOMODE (F8) kapalı durumdaysa, ölçülendirmenin yerini tıkladıktan sonra bir kez de ölçü metninin yerini tıklamanız gerektiğinde metin kırıklı çizgi ilavesi ile yerleşir. ORTHOMODE (F8) açık konumda ise ölçünün yerini belirlediğinizde kırıklı metin çizgisi için ikinci tıklamayı yapmaya ihtiyaç duymayacaksınız. En mantıklı seçim F8’in açık olmasıdır.

 

14-52.jpg

Akıllı ölçülendirme ile tamamlanmış sıralı ölçülendirme

 

FAYDALI NOT: Yeri kaydırılan orijin noktasını dünya koordinat sistemine geri taşımak için klavyeden UCS yazıp iki kez Enter’a basmanız yeterlidir.

 

 

Akıllı Ölçüleri Hizalamak

Akıllı ölçülendirmenin seçenekleri arasında bulunan Align özelliği sayesinde, aynı düzlemde olmasına karşın farklı hizalarda konuşlanmış ölçülendirmeler, sıralı konumda hizalanabilir. Üstelik bu özelliği kullanırken akıllı sınıfında eklenmemiş ölçülendirmeleri de işin içine katabilirsiniz. Yeri gelecek, işinize yarayacaktır.

 

 1. Dimension (Akıllı ölçülendirme) komutunu verin.
 2. Sağ tuş mönüsünden veya komut satırından Align komutunu vererek alt seçeneği değiştirin.

14-53.jpg

Akıllı ölçülendirme ile ölçülerin hizalanması

 

3. Hizalanma için temel alınacak ölçülendirmeyi çizim üzerinde tıklayarak seçin. Ben soldaki ölçülendirmeyi tercih ettim.

4. Seçilen ölçülendirmeye hizalanacak diğer ölçülendirmeleri seçin.

5. Seçim tamamlandığında Enter’a basarak onaylayın.İlk seçtiğiniz ölçünün konumuna uygun olarak diğer ölçülendirmeler de hizalanır.

 

14-54.jpg

Akıllı ölçülendirmenin içinde Align komutu ile hizalanmış ölçülendirmelerin durumu

 

 

Akıllı Ölçülerin Dağılımı

Akıllı ölçülendirme araçlarındaki diğer bir ölçü düzenleme aracı da Distribute komutudur. Bu komut tıpkı Align komutu gibi aslında yeni bir ölçü eklemek değil, eklenen ölçülendirmelerin üzerinde uygulanabilecek bir düzenleme komutudur. Distribute (Dağıt) komutu, kademeli (Baseline) ve sıralı (Ordinate) ölçülendirmelerin üzerinde çalışır. Bu tipteki ölçülendirmelerin arasındaki mesafeleri otomatik veya önceden belirlediğiniz aralığa eşitler. Bitirdiğiniz bir kademeli ölçülendirme grubunun aralıklarından hoşlanmadıysanız, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Üstelik bu komut için ölçülendirmelerin akıllı ölçülendirme ile oluşturulması koşulu da yoktur. Normal ölçülendirmeleriniz için de bu komuttan yararlanabilirsiniz.

 

 1. Dimension (Akıllı ölçülendirme) komutunu verin.
 2. Sağ tuş mönüsünden veya komut satırından Distribute komutunu vererek alt seçeneği değiştirin.
 3. Ekrana dağıtım yöntemini belirlemeniz için iki seçenekli bir mönü gelir:
 • Equal (Eşit): Seçtiğiniz ilk ölçüye bağlı olmak koşulu ile ölçü metninin büyüklüğü dikkate alınır. Seçilecek diğer tüm ölçülendirmeler AutoCAD’in belirlediği eşit aralıklara göre dağıtılır.
 • Offset (Ötele): Bu seçenek, belirlediğiniz aralık mesafesini seçilen ölçülendirmelere uygular. Aralık mesafesini belirlemek için akıllı ölçülendirmeye girmeden önce DIMDLI sistem değişkenini çizim biriminize bağlı olarak değiştirin.

 

14-55.jpg

Akıllı ölçülendirmenin içinde Distribute komutunun kullanımı

 

 

4.  Belirlediğiniz ölçü aralığı mesafesi değeri ile işlemi gerçekleştirmek için Offset seçeneğini tıklayın.

5.  Select base dimension or [Offset]: mesajını gördüğünüzde aralıkları eşitlenmesi için başlatılacak ilk ölçülendirmeyi seçin. Ben örneğimden en alttaki  ölçülendirmeyi seçtim.

6. Select dimensions to distribute or [Offset]: mesajını aldığınızda bu kez aralıklarını eşitlemek istediğiniz diğer ölçülendirmeleri seçin.

7. Enter’a basarak işlemi sonlandırın.

 

14-56.jpg

Distribute komutu ile aralıkları eşitlenmiş akıllı ölçülendirmeler

 

 

Akıllı Ölçülendirmede Katman Belirlemek

Akıllı ölçülendirme yapmanın klasik ölçülendirmeye göre en büyük avantajı, katman geçişlerini de ölçülendirme ile beraber yürütmesidir. Çoğumuz ölçülendirmelerde kullanılmak üzere “ölçü” isimli ve genellikle “kırmızı” renkli bir katman açmayı tercih ederiz, fakat ölçülendirmeye başlarken o katmanı güncel katman yapmayı bir an olsun unutabiliriz. Akıllı ölçülendirmede ise ölçülendirme için belirlemiş olan katmana bir kez karar verilir ve siz ne zaman ölçü eklemek isterseniz seçtiğiniz katman hemen güncel katmanla yer değiştirir. Sadece iki tıklama kadar basit olan bu fark bile akıllı ölçülendirme kullanmayı alışkanlık haline dönüştürebilir.

 

 1. Dimension (Akıllı ölçülendirme) komutunu verin.
 2. Sağ tuş mönüsünden veya komut satırından Layer komutunu vererek alt seçeneği değiştirin.
 3. Bu adımda iki seçeneğe sahipsiniz. Eğer çizim ekranında ölçü katmanınızla eklenmiş bir ölçülendirme nesnesi mevcutsa, hemen onu tıklayarak güncel ölçülendirme katmanınızı AutoCAD’e tanıtabilirsiniz. O an ekranda seçebileceğiniz hiçbir ölçülendirme nesnesi yoksa bu kez ölçülendirme için oluşturduğunuz katmanı komut satırından eksiksiz ve doğru dizgiyle bir kez yazmalısınız. Ölçü katmanınızın ismini yazıp Enter’la onaylayın.

14-57.jpg

Akıllı ölçülendirmede ölçü katmanını belirleme yöntemleri

 

4.  Akıllı ölçülendirmeye devam etmek için bir kez daha Enter’a basın. Kullanılması gereken katman seçimini tamamlamanızla birlikte akıllı ölçülendirmeyi her çalıştırdığınızda AutoCAD doğru katmanı sizin adınıza seçecektir. Akıllı ölçülendirmenin içindeyken hepsinde olmasa da birçok komutun sağında görülen Undo komutundan, hatalı işaretleme veya yanlış komut seçimi yaptığınızda işlemi geri almak için yararlanabilirsiniz.

 

 

 

Akıllı Ölçülendirmede Çakışma Çözümü

Çizime akıllı ölçülendirme ile ölçü eklerken üst üste çakışan (Overlap) ölçülendirmeler için de etkin olarak kullanabileceğiniz yardımcı düzenleme araçları vardır. Bu yardımcı araçlar akıllı ölçülendirmenin kendisini tıklamanızla da devreye girer. Daha iyi anlamak için çiziminize bir tane akıllı doğrusal ölçülendirme ekleyerek başlayabilirsiniz.

 

 1. Akıllı ölçülendirme ile tıkladığınız iki nokta arasında çizime bir doğrusal ölçü ekleyin.
 2. Ölçülendirme devam ederken, bu kez eklediğiniz ölçülendirmenin uzatma çizgisine tıklayın.
 3. Ölçülendirmenin hangi ucuna yakın tıklama yaparsanız o noktadan başlayan yeni bir ölçülendirme çizgisi otomatik olarak eklenecektir.

14-58.jpg

Mevcut akıllı ölçülendirmeye ölçü eklemek

 

4.  Eklenmesini istediğiniz ölçülendirmenin yerini çizim üzerinde tıklayın.

5.  Noktayı tıklamanızla ölçü ilavesi için kullanabileceğiniz iki seçenekli mönü ekranda belirir:

14-61.jpg

Akıllı ölçülendirmenin üzerine ölçü eklendiğinde çıkan seçenekler

 

 • Break up: Mevcut ölçüyü parçalayarak yeni ölçülendirmeyi de ölçü sıralamasına ekler. Seçilen ölçülendirmenin değeri, yeni eklenen ölçünün uzunluğu kadar eksiltilir.
 • None: Mevcut ölçüye dokunmadan, yeni ölçüyü ölçülendirme çizgisinin üzerine ekler. 

6.  Break up seçeneğini tıklayın. Seçeneği tıklamanızla mevcut ölçülendirme iki ayrı ölçülendirmeye dönüşür. Aynı yöntemi kullanarak tam ölçüsünü belirlediğiniz bir ölçülendirmenin içine istediğiniz yerlerden ölçü girişi ekleyebilirsiniz.

 

14-61.jpg

Akıllı ölçülendirmeye Break up aracı ile ölçü girmek

 

Çizime eklenmiş akıllı ölçülendirmenin üzerine başka bir akıllı ölçülendirme eklemek için mevcut ölçülendirmenin çizgisini tıklayarak gitmek zorunda değilsiniz. Diğer bir akıllı ölçü ekleme yönteminiz daha var. Çizimde farklı ölçü noktaları tıklayarak yine mevcut bir akıllı ölçülendirmenin üzerine ölçü yerleştirebilirsiniz. Haliyle ölçü düzenleme araçlarınız da artacaktır.

 

 1. Çiziminize yeni bir akıllı doğrusal ölçülendirme ekleyin.
 2. Akıllı ölçülendirme komutunun içinde olduğunuz için komut devam edecektir. Bu kez farklı iki ölçü noktasını çizim üzerinde tıklayın ve yeni ölçülendirmenizin yerini, tam da ilk eklediğiniz ölçülendirmenin üzerinde sol tıkla işaretleyin.
 3. Ekranda bu kez dört seçenekli düzenleme mönüsü göreceksiniz:
 • Move away: Yeni ölçülendirmenizi tıklayarak seçtiğiniz ölçülendirme yeri olarak belirler. Mevcut ölçülendirme ise bir miktar yukarı taşınır.
 • Break up: Mevcut ölçüyü parçalayarak yeni ölçülendirmeyi de ölçü sıralamasına ekler. Seçilen ölçülendirmenin değeri, yeni eklenen ölçünün uzunluğu kadar eksiltilir.
 • Replace: Yeni ölçülendirme çizim üzerine yerleştirilir. Bir önceki ölçü çizimden silinir. 
 • None: Mevcut ölçüye dokunmadan, yeni ölçüyü ölçülendirme çizgisinin üzerine ekler.

 

14-61.jpg

Mevcut bir akıllı ölçülendirme üzerine yeni bir ölçü eklendiğinde çıkan seçenekler

 

 

4.  Seçeneklerden size uygun olanı tıklayın. Tıklamadan önce oluşacak ölçülendirme durumu için alttaki görsel, sonuç hakkında bir fikir verecektir.

14-62.jpg

Akıllı ölçülendirmeye farklı seçeneklerle yeni ölçüler eklemek

 

 

YAZARIN SON SÖZÜ

AutoCAD'in 2016 sürümünde kullanım özelliği arttırılmış yenilikler listesinin en üstlerinde Smart Dimension dolaşıyor.  Bir çizimin vazgeçilmez parçası olan ölçülendirme, hepimizin ciddi vaktini alan ve üzerinde dikkatle yoğunlaşmamız gereken bir süreç iken, bu aşamayı akıllı ölçülendirme ile yürütmenin

kesinlikle her açıdan daha pragmatik olacağını vurgulamak isterim. Alıştığınız tipik ölçülendirme komutlarından ayrılmak sizi asla ürkütmesin. Dilediğinizde, akıllı ölçülendirmelerin içine, onları da dahil edebilirsiniz. Birlikte, uyum içinde çalışacaklardır.  Bazen yeri gelir, alışkanlıklarımızı güncellemek kaçınılmaz noktalara varır. Elimizin altında daha iyisi varken neden eskisi ile yetinelim ? Kahkaha Atan Gülümseme Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜMÜ KABUL ET" seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın!
Beğendiğiniz mesajları lütfen "BEĞENİ" ile ödüllendirin!

Murat ÖGÜTLÜ


Etiketler (1)
0 YANIT 0

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report