AutoCAD – Tüm Ürünler – Türkçe
Tüm AutoCAD ürünleri için Autodesk AutoCAD forumlarına hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler AutoCAD ve araçlarıyla ilgili konuları keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Autocad 3D Çelik Yapı Detaylandırma-Giriş

0 YANIT 0
Yanıtla
Mesaj 1 / 1
irmak
2702 Görüntüleme, 0 Yanıt

Autocad 3D Çelik Yapı Detaylandırma-Giriş

Kolon profili olarak HEA300 kesitini seçtim, kiriş bağlantısı için ise HEA160 kesitli bir profil kullanmayı planladım. Öncelikle çeşitli profil tablolarında boyutları belirtilen bu iki kesiti oluşturdum.

26.JPG

İlk olarak kolonu oluşturmak için çizdiğim HEA300 kesitini region komutuyla bir alan oluşturacak hale getirdim. Bu görünümdeki değişikliği Visual Style altından takip edebilirsiniz.Klasik menüde araç çubuğu olarak açıldığında şekildeki gibi görünür. Çeşitli görünüm tipleri arasında geçiş yapılmasına olanak verir.

42.JPG

Aynı menü View > Visual Style menüsü altında da bulunmaktadır.

43.JPG

Region komutuyla seçtiği kolon kesiti görünüm değiştirildiğinde şekildeki gibi görünecektir.

27.JPG

Extrude komutuyla seçtiğim kesiti istenilen kolon boyutuna uyacak şekilde uzatıyorum.

28.JPG

Kolonu oluşturduktan sonra aynı işlemi kiriş kesiti olarak seçtiğim HEA160 için yaptım. 3drotate komutu ile oluşturduğum profili yatay konuma getirdim.

31.JPG

Kiriş uç noktasına eklemek istediğim alın plakası detayını belirlediğim ölçülere uygun olacak şekilde çizdim.

Daha sonra plaka için belirlediğim dikdörtgeni ve delik yerleri için oluşturduğum çemberleri yine region komutuyla alanlara dönüştürdüm.

Bu alanları extrude komutuyla istediğim plaka boyutu kadar uzatarak plakayı oluşturdum.

32.JPG

Delikleri açmak için region ile alana dönüştürdüğüm daireleri su komutuyla plaka yüzeyinden çıkarıyorum.

33.JPG

Plakanın sağında ve solundaki delikler için bu işlemi tamamlıyorum.

34.JPG

Tamamlandığında alın plakası görüntüsü şekildeki gibi olacaktır.

35.JPG

Sadece temsili bir detay ürettiğim için kolon flanşlarında delik açmadım. Plaka ve kirişi kolona hizaladığımda şekildeki gibi bir görünüm elde ediyorum.

36.JPG

Başta da belirttiğim gibi herhangi bir hesap/veri kullanmadan basitçe 2 boyutlu çizimlerin 3 boyuta dönüştürülmesini anlatmaya çalıştım. Elbette plaka tasarımında kullandığım yöntem yerine zaten hazır olarak bulunan box, cylinder gibi objelerle bu işlemi çok daha kısa sürede tamamlamak mümkündür. Ancak ben işlemin mantığını tarif etmeye çalıştım ve hazır olarak bulunmayan farklı geometrideki cisimlerin doğrusal olarak nasıl boyutlandırılabileceğini tanımlamak istedim. Çok basit bir giriş konusu olarak kabul edebilirsiniz.

Etiketler (1)
0 YANIT 0

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report