Revit & Construction Cloud - Tüm Ürünler - Türkçe
Tüm Revit ve Construction Cloud ürünleri forumlarına hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler Revit ve Construction Cloud ürünleri konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Space Sorunu!

9 YANIT 9
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 10
Ugur_Buyukbas
1573 Görüntüleme, 9 Yanıt

Space Sorunu!

Arkadaşlar merhaba
aynı linkten gelen mimarideki katlardan birtanesinde space'ler kenarlardaki odalarda sorunsuz seçebiliyorum ve üzerinde gezdiğim zaman space çizgileri aktifleşiyor ama binanın orta bölümündeki mahallerde aynı katta olmasına ve space atanmasına rağmen yok gibi duruyor ve dokunamıyorum.sadece linki seçtiğim zaman görünüyor?ama müdahale edemiyorum
Untitled.png

9 YANIT 9
Mesaj 2 / 10
temel1955
cevap verdi: Ugur_Buyukbas

Mrb,

Sözkonusu objeler “PIN” lenmiş ve pinli elementlerin seçimi engellenmiş olabilir.

Seçilebilir hale getirmek için; ayarları ekli resimdeki gibi düzenlerseniz sorun çözülür sanırım.

Kolay gelsin.

Mesaj 3 / 10
Ugur_Buyukbas
cevap verdi: temel1955

Sorunum o değil : ) yazıda belirttiğim üzere Spacenin aktif/deakftif olması. sizin bahsettiğinz pin ise mimari linke ait.

Mesaj 4 / 10
ulasdeniz

Durumu tam olarak hayal edemiyor olabilirim ama seçimde zorluk yaşıyor olabilirsiniz sadece. Normalde seçim filtrelerine bağlı olarak bir elemanı seçmek zor olabiliyor. örneğiz siz seçim yapmak üzre space üzerine geldiğinizde, Revit, önce link edilmiş modeli seçme eğilimi gösterir. ardından yüzey seçme eğilimi gösterir daha sonra room ya da space seçme eğilimi gösterir. seçim filterelerinden ayar yaparak deneyin. önce yüzeyleri seçme işaretini kaldırın. olmasa link seçimini de kaldırın. öyle deneyin.

Seçim filtreleri resimdeki gibidir. select element by face =  farenin üzerinde bulundupu yüzey seçimini fitreler, diğerleri de ilgili ismlerle ilişkili elemanlaran seçimini filtreler. Link mesela link edilmiş elemanların seçimini engeller, fare üzerine geldiği zaman.

umarım problaminiz sadece seçim ile ilgilidir. o zaman bunlar ilacınız olabilir. yoksa başka çözüme bakacağız.

Screenshot 2016-09-27 11.01.36.png

Ulaş Deniz

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ( "ACCEPT AS SOLUTION" ) seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" (KUDO) ile ödüllendirin.
Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCkJpVueGScmJvW1RIgqttSg

Mesaj 5 / 10
ulasdeniz
cevap verdi: ulasdeniz

Bu arada söylemeyi unuttum eğer sorun gerçekten seçimle alakalı ise, illa filtreleri kullanmanız gerekmiyr, tab tuşuna basarak seçilen elemanın önceliğini değiştirebilirsiniz. örneğin siz fareyi space üzerine getirdiniz,  otomatik olarak link nesnesini seçti farz edelim, ardından tab tuşuna bir kez bastınız, seçim zemin yüzeyine geçer, bir daha bastığınızda room ya da space seçebilirsiniz. seçim filtreleri bu sıralamadaki bir sırayı otomatik olarak kaldırır. bu da alternatif bir seçim özelliği.

Ulaş Deniz

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ( "ACCEPT AS SOLUTION" ) seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.

Mesaj 6 / 10
Ugur_Buyukbas

hayır sorunum bunlar değil : ) sorumdaki detaylara dikkat etmemişsiniz sanırım. dediğim üzre aynı katdaki başka mahallerde spaceleri gayet normal seçebiliyorum(yanıyor).ama belirli bazı mahallerde( bunlar yanyana) üzerine geldiğimde spaceler aktif olmuyor. yeniden tanımlamaya çalıştığımda ise doğal olarak : Multiple Spaces are in the same enclosed region. The correct area and perimeter will be assigned to one Space and the others will display "Redundant Space." You should separate the regions, delete the extra Spaces, or move them into different regions. hatası alıyorum. kısacası space tanımlanmamış ilk hali gibi duruyor .bakın resimdeki space aktifleşiyor ama hemen yan taraftaki mahalde tanımlı olmasına rağmen yanmıyor ve seçemiyorum.kesit görünüşündende baktığım zaman yine yanmıyor . TAB tuşu ile seçmeye kalktığımda sadece ROOMS'u seçiyor.space yok gibi davranıyor.neyse araştırıyorum mimari linkin içinde problem olabilir.

Untitled1.png

Mesaj 7 / 10
ulasdeniz

Tamam sorununuz seçim ile ilgili değilmiş, ama olabilirdi de, benzer problemler oluyor sadece seçim ile ilgili. öncelikle kesinlikle seçimle ilgili olmadığından emin olmak için önce orayla ilgileniyoruz mesajınızı doğru okumakla ilgili değil, emin olun.

sizin sorunda şöyle bir şey olabilir. Space üstten sınırlanmamış olabilir. ya da kattan taşıyordur. muhtemelen space sınırları ile ilgili. ben sizin resimde zeminden üst katlara kadar çıkan bir space görüyorum .  Yanılmıyorsam eğer (room da olabilir.) mesela o hata oluşturabilir. alt katta bir space var tüm katları kapsıyor. üst katta ayrı bir space yok fakat alttaki uzadığı için üste yeni bir space de koyamıyorsunuzdur. her katta space elemanının bir üst sınırı olduğundan emin olun. gerekirse kesitten aşağı doğru kesin. döşemede room bounding yoksa ondan ötürü de hata olabilir. bunun için mimari modele gitmek daha doğru.

öte yandan space, BIM iş akışında mimaride konulmaz genelde. mimari modelde room konur, mekanik modelde space konması daha yaygın bir uygulama. dediğim gibi mimaride space üst sınırlarını kontrol edin.

Ulaş Deniz

Mesaj 8 / 10
Ugur_Buyukbas

space üst/alt sınırlarıyla ilgili değildi sorun.kesitten kontrol etmiştim zaten.hayır üst katlara kadar uzanan bi mahal/space yoktu mimaride. herneyseki bende o bölgedeki tüm mahallere yeniden space atadım ve sorunlu mahalde düzelmiş oldu.ilginize teşekkür ediyorum.

Mesaj 9 / 10
ulasdeniz

bu arada ben kat planınını kesit diye görüyorum. bakın bunu detaylı incelemediğimi söyleyebiliriz. 🙂 üzgünüm. Kesitten bakıldığında gördüğüm şeylere ilişkin tüm uydurma beyanımı iptal edin lütfen. en doğrusu mimari model üzerinden incelemek. bundan sonraki sonuca göre araştırma yaparız gerekirse. 

Ulaş Deniz

Mesaj 10 / 10
ulasdeniz

Eş zamanlı yazmışız. dediğiniz gibi o beyan geçersiz olmuştu. yani siz mimaride space sorununu çözdünüz değil mi?

Ulaş Deniz

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report