Revit & Construction Cloud - Tüm Ürünler - Türkçe
Tüm Revit ve Construction Cloud ürünleri forumlarına hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler Revit ve Construction Cloud ürünleri konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Revit ile PLT çıktı almak

12 YANIT 12
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 13
borakin1
3730 Görüntüleme, 12 Yanıt

Revit ile PLT çıktı almak

Revitten 90-60-...- cm'lik plotter çıktısı olarak (PLT) dijital dosya nasıl oluşturulur?

İlk olarak 1 adet plotter driver'ı bulmamız gerekiyor ben örnekte HP'nin T7100 olan modelini seçtim.

Bu modelin driverını indiriyoruz.

Daha sonra bilgisayar/denetim masası/aygıtlar ve yazıcılar konumuna geliyoruz

PLT2.PNG

yazıcı ekle / yazıcım listenmiyor / el ile yapılan ayar... / var olan bağ nok. LPT:1

plt3.PNG

plt4.PNG

plt5.PNG

BU adımdan sonra indirdiğimiz driver'ın bulunduğu dosya konumunu gösterip t7200 ps hpgl2 driverını kuruyoruz.

daha sonra revit programında yazıcı ayarlarında t7200 ü seçiyoruz ve proporties' e tıklıyoruz.

plt 6.PNG

Buradan kağıt ayarlamasını yapacağız benim projemde çıktı kağıdının ebatları 90cm e 980 cm dir. bunun için ayarlarımı buna göre yapacağım.

plt 7.PNG

Kağıdımızı ayarladıktan sonra save / ok diyerek çıkıyoruz.

Print ekranında setup'a giriyoruz. kağıt ayarlamasını yapıyoruz. daha sonrasında ayarladığımız ölçekte çıkması için zoom %100 yapıyoruz.ok diyoruz.

plt8.PNG

Son olarak print to file sekmesini tıklayoruz aşağıda aktifleşen browse.. tuşuna basıp kaydetmek istediğimz yeri buluyoruz dosya adını yazıp uzantı olarak plt seçerek kaydedip pencereyi kapatıyoruz.

Ayrıca çıktınızı priview komutu ile kaydetmeden önce kontrol edebilirsiniz. 

plt 9.PNG

Kolay gelsin.

Saygılarımla 

Bora AKIN

Mimar

EESignature

Bora AKIN
Mimar
Twitter | LinkedIn

Verilen cevap sizin için çözüm mü? Eğer çözüm ise  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  veya BEĞEN Kudos.jpg butonu ile ödüllendire bilirsiniz.

12 YANIT 12
Mesaj 2 / 13
Olcay.Kuk
cevap verdi: borakin1

Paylaşımınız için çok teşekkürler.

Forumlarımızda çözülen sorularınızı lütfen  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  olarak işaretleyin!
Beğendiğiniz mesajları lütfen "BEĞENİ" ile ödüllendirin!

Olcay Kük
Topluluk Yöneticisi

Mesaj 3 / 13
ulasdeniz

Teşekkürler.

Ulaş Deniz

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ( "ACCEPT AS SOLUTION" ) seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" (KUDO) ile ödüllendirin.
Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCkJpVueGScmJvW1RIgqttSg

Mesaj 4 / 13
borakin1

Güncelleme: Çıktıda bazı layerları eksik çıkanlar için benim kullandığım diğer bir driverı paylaşıyorum.

1-indirdiğiniz exe dosyasını çalıştırın
2-unpack files kısmına tıklayın

plt 10.PNG

yukarıda belirttiğim yazıcı driver kısmındaki gibi yüklemenizi yapabilirsiniz.

plt11.PNG

bu hatayı alırsanız properties 'den quality 'i 300 dpi veya min 70 dpi yapın.
aksi takdirde programın bellek yetmemesi sebebi ile dosyanız oluşturulamayacaktır.

Saygılarımla
Bora AKIN
Mimar
EESignature

Bora AKIN
Mimar
Twitter | LinkedIn

Verilen cevap sizin için çözüm mü? Eğer çözüm ise  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  veya BEĞEN Kudos.jpg butonu ile ödüllendire bilirsiniz.

Mesaj 5 / 13
adnanonca

Merhaba, paylaşım için teşekkür ederim. Çıktı almak ile ilgili birley sormak istiyorum. Mimari şekilde pafta pafta hazırlanmış projeleri, ardı arkasına tek pafta halinde PLT çıktı alabilir miyiz, yoksa her paftayı ayrı PLT dosyası oluşturmak zorundayız? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Etiketler (1)
Mesaj 6 / 13
borakin1
cevap verdi: adnanonca

Elbetteki yapılabiliniyor. çizimlerinizin tamamını bir sheet'te toplamanız yeterli. (sheet family'inizi değiştirmeniz pafta boyutunu ayarlamanız gerekli)

EESignature

Bora AKIN
Mimar
Twitter | LinkedIn

Mesaj 7 / 13
adnanonca

yanıtınız için teşekkür ederim borakin1. Bütün çizimleri, detaylar kesitler görünüşleri, tek bir paftada toplamak çok doğru gelmiyor. Zira çizim esnasında çizime ait pafta numalarını kendi otomatik olarak atıyor revit. tek paftada toplarsak tüm çizimleri bütün pafta numaraları aynı olacak. Batch Plot diye bir özelliği var, revitin. Bu çözüm olabilir mi, tüm paftaları tek birkağıtta çıktı almaya. Teşekkür ederim yanıtlarınız için şimdiden. İyi çalışmalar dilerim.

Mesaj 8 / 13
akinarchitecture

Yarın kırtasiyeye gidip deneyeceğim inşallah 60cm-1400cm gibi bir paftayı çıkarabilirim 🙂

Mesaj 9 / 13
bedirxn

Paylaşımınız için teşekkürler.
Mesaj 10 / 13
ulupolattsuraa

bu konunun üzerinden çok zaman geçmiş fakat çıktı alırken sorun yaşıyorum.sizin gösterdiğiniz tüm adımları yapıyorum fakat çıktı alamıyorum ve garip olan hiçbir uyarı mesajı da çıkmıyor.sanki baskı olacak gibi imleç mavi şekilde dönüyor ama hiç bir sonuç yok ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

Mesaj 11 / 13
borakin1
cevap verdi: ulupolattsuraa

plt oluşturma kısmında mı sıkıntı çıkıyor?

En son geldiğiniz nokta hangisi.

EESignature

Bora AKIN
Mimar
Twitter | LinkedIn

Mesaj 12 / 13
ulupolattsuraa

plt dosyası oluşturabiliyorum ama sanırım ordan nasıl çıktı alacağımı bilmiyorum ben direkt yazıcıya göndererek alabiliriz sanıyordum?ayrıca zoom % 100 yapınca ekteki gibi bir sorun yaşıyorum yani çizimimin çok çok küçük bir kısmını alıyor.çıktı alırken her zaman pdfye çevirmek zorunda kalıyorum onda da kağıt boyutu ayarlayamıyorum..yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.Adsız.jpg

Mesaj 13 / 13
borakin1
cevap verdi: ulupolattsuraa

ulupolattsuraa yazdı:

plt dosyası oluşturabiliyorum ama sanırım ordan nasıl çıktı alacağımı bilmiyorum ben direkt yazıcıya göndererek alabiliriz sanıyordum?ayrıca zoom % 100 yapınca ekteki gibi bir sorun yaşıyorum yani çizimimin çok çok küçük bir kısmını alıyor.çıktı alırken her zaman pdfye çevirmek zorunda kalıyorum onda da kağıt boyutu ayarlayamıyorum..yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.Adsız.jpg

İlk olarak çıktı aldığınız yer PLT dosyalarını yazdırabiliyor mu? Bunu bir konuşun. Yadırabiliyor ise sıkıntı yok. Sizin problem Büyük ihtimal kağıt boyutunu ayarlamadığınız için olmuş olabilir. 

EESignature

Bora AKIN
Mimar
Twitter | LinkedIn

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report