Revit & Construction Cloud - Tüm Ürünler - Türkçe
Tüm Revit ve Construction Cloud ürünleri forumlarına hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler Revit ve Construction Cloud ürünleri konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Görünüşlerde Derinlik - (Uzaktaki nesnenin silikleşmesi)

5 YANIT 5
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 6
borakin1
1045 Görüntüleme, 5 Yanıt

Görünüşlerde Derinlik - (Uzaktaki nesnenin silikleşmesi)

Merhabalar Türkiye forumlarında bulamadığım ancak yabancı forumlarda bulduğum bir çözümü paylaşmak istiyorum.

Görünüşlerde silikleştirme işlemi yani teknik çizimde yakın nesneleri 0.5 kalem ile çizer uzaklığına göre 0.3 - 0.2 - 0.1 diye kalem kalınlığını incelterek gideriz.

Bunu BIM olarak Revit'in otomatik yapmasını bekliyordum, fakat yapmıyormuş.

Sorunu farketmem ise belediyede bir proje çizmimde kontrolör arkadaşımızın çatıyı kesit gibi çizmişsiniz diye beni uyarmasıyla oldu. 

İlk olarak çözümü bulduğum kaynak "BURADA" dili ingilizcedir.

Sayfaya bakacak olursanız birkaçtane örnekten bahsetmiş ancak ben direk olarak kafama yatan versiyonu gireceğim burada.

Filtreleme Metodu

Özet: Çizim için her kaleme birer filtre oluşturuyoruz. Bu filtrelere göre nesnelere ayarlamaları otomatik yapmasını sağlıyoruz.

Projenin belli bir aşamada olduğunu ve görünüşlerinizin sadece uzaklık-yakınlık ilişkisinin kurulmasına kadar geldiğinizi varsayarak yazıya başlıyorum.

1- Manage > Project Parameters'a geliyoruz.

Her durum için farklı filtreleme kuralı parametresi oluştracağız. Örneğin nesne batı cephesinde 2'dir de Doğu cephesinde 1 Kuralına uygundur gibi.

Ben 2 Adet Parametre oluşturdum Batı ve Doğu 

Parametre.PNG

Parametre örneği

parametre - ör.PNG

2- Üst Menüden - View > Graphics > Filter

_9 View-Filters.png

3- Yeni Filtre oluşturyoruz ben burada 2 görünüşümü düzelteceğim için 2 görünüşe 2 ayrı filtre oluşturdum.

yeni filter.PNG

3.1- Filtrelemelerinizi yapacağınız işleme göre oluşturmalısınız. 5 farklı derinlik kullanacaksanız 5 farklı filtre oluşturmanız gerebilir bunu işlemleri tamamladıktan sonra karar vermek daha doğru oluyor öncelikle 1 adet oluşturup sonucu görmek ve sonrasında en doğru sonuca gitmek benim için daha faydalı oldu.

3.2-Categories > Filtre'nizin hangi nesnelere etkiyeceğini seçiyoruz burada ben duvar çatı ve furniture seçtim, furniture neden derseniz baca family'si kullandım ve bunu furniture olarak tanımladığı için.

3.3-Filter Rules > Filtrelerin hangi kalem kalınlığı olacağı kısımda denile bilinir ( unutulmaması gereken şey burada sadece rakamları giriyoruz 1-2-3-4 ... sebebi oluşturduğumuz yöntemle alakalı,örnek verecek olursak "eğer nesne 1 ise kalem kalınlığı 1 olsun kalem rengi gri olsun | eğer nesne 2 ise kalem kalınlığı 1 olsun kalem rengi 2 olsun")

4- "VV" Yazarak Visibilty Graphics 'e giriyoruz > Filter > Add Buradan Görünüşle alakalı filtreleri ekliyoruz ve rekli ayarlamaları yapıyoruz.

filtre1.PNG

Tüm ayarlamalar Tamam artık nesnenizin üstüne tıklayarak  Properties Penceresinde Graphics Bölümünden oluşturduğunuz kurallara göre ayarlamalar yapabilirsiniz. 

Benim Uygulamamdan Örnek

Batı1.PNG

Çatı Gri kalem kalınlığında

Batı2.PNG

Çatı Siyah Kalem Kalınlığında.

EESignature

Bora AKIN
Mimar
Twitter | LinkedIn

Verilen cevap sizin için çözüm mü? Eğer çözüm ise  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  veya BEĞEN Kudos.jpg butonu ile ödüllendire bilirsiniz.

5 YANIT 5
Mesaj 2 / 6
ceyhunhurcan
cevap verdi: borakin1

merhaba ;

yazın için çok teşekkür ederiz.

Bende inceleyip deneyeceğim. 

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ( "ACCEPT AS SOLUTION" ) seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" (KUDO) ile ödüllendirin.

Ceyhun HÜRCAN
BIM MEP Consultant
http://ceyhunhurcan.com
Facebook | Twitter | Linkedin

Mesaj 3 / 6
nericevher
cevap verdi: ceyhunhurcan

Çok yararlı teşekkür ediyorum...

Mesaj 4 / 6
sedat.rende
cevap verdi: borakin1

Yararlı bir bilgi paylaşmışsınız teşekkür ederim. Kesinlikle müsait bir zamanda deneyeceğim. Aynımıdır bilemiyorum ama Revit 2017 için konuşuyorum, Graphic display options bölümünde Depth Cueing adında bir seçenek mevcut. Show depth kutucuğunu tıkladığınızda Fade Start/End Location ve Fade Limit seçenekleri aktif hale geliyor. Burdan uzaklık ve koyuluk ayarı yaparak benzer bir görüntü elde edebilirsiniz. Tabii bunun için görünüş penceresinde olmanız gerekli. İstediğiniz bu tarz bir etkiyse daha kolay olabilir.

Mesaj 5 / 6
Olcay.Kuk
cevap verdi: sedat.rende

Görünüşlerde Derinlik - (Uzaktaki nesnenin silikleşmesi) konusundaki bilgi paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Forumlarımızda çözülen sorularınızı lütfen  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  olarak işaretleyin!
Beğendiğiniz mesajları lütfen "BEĞENİ" ile ödüllendirin!

Olcay Kük
Topluluk Yöneticisi

Mesaj 6 / 6
borakin1
cevap verdi: sedat.rende

Sedat Bey evet ben bunu revit 2016 da çözüm olarak yazmıştım ve 2017 de derinlik özelliği geldi.Ancak hala bize bu teknikteki kadar keskin bir görsel sunmadığını açıkça belirtmek isterim. Aslında o GRADIENT şeklinde bir silikleştirme yapıyor ancak biz teknik resimde keskin geçişler kullanıyoruz.

Bu sorunu en rahat kubbe görünüşlerinde anlayabiliriz.

EESignature

Bora AKIN
Mimar
Twitter | LinkedIn

Verilen cevap sizin için çözüm mü? Eğer çözüm ise  ÇÖZÜMÜ KABUL ET  veya BEĞEN Kudos.jpg butonu ile ödüllendire bilirsiniz.

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report