Inventor – Türkçe
Autodesk Inventor Forumlarına Hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler Inventor konularını keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Sheet Metal Büküm Tabloları

5 YANIT 5
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 6
burak.zeybek
2273 Görüntüleme, 5 Yanıt

Sheet Metal Büküm Tabloları

Arkadaşlar Büküm hesabında genellikle hangi açılım şeklini kullanıyorsunuz.

K Factor

Bend Deduction

Beng allowance

sizce hangisi güvenilir.

5 YANIT 5
Mesaj 2 / 6
ulasdeniz
cevap verdi: burak.zeybek

Ben de bunu çok merak ediyordum. Fakat her firma kendi standardını, makinelerine göre oluşturuyor sanırım. Ben K faktör diye sorduğumda çoğu firma yabancı bir kavram gibi karşılamıştı. 

Ulaş Deniz

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ( "ACCEPT AS SOLUTION" ) seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" (KUDO) ile ödüllendirin.
Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCkJpVueGScmJvW1RIgqttSg

Mesaj 3 / 6
burak.zeybek
cevap verdi: ulasdeniz

İnventorun içinde hazır bi tablo var. o tablo hangi malzmeye göre ayarlandı . onu merak ediyorum. 

Mesaj 4 / 6
mak.serhat
cevap verdi: burak.zeybek

Merhabalar,

Bu soru biraz daha imalata yönelik olmuş. Her firmanın kendine özgü kullanmasının nedeni tezgahında bulunan büküm kalıplarına göre bu değerin değişkenlik göstermesidir. Mesela V10 yatakla büktüğübüz 90 derece R5 bir parça ile, V12 yatakta büktüğünüz aynı malzemenin uzamaları farklılık gösterecektir.
Yine erkek kalıp r değerine göre de bu değer farklılık gösterir. Dolayısıyla piyasaya iş yaptıran biriyseniz(kendi firmanızdaki tezgahları kullanmıyorsanız) K değerini kullanabilmeniz çok zor, sacın satın alındığı firmadan firmaya dahi değişkenlik gösteren bir değer bu.
Ancak kendi tezgahlarınızı kullanıyorsanız, kalıp bilgilerini de teknik resme işleyerek doğru sonuç alabilirsiniz.
Ben büküm öncesi ve sonrası ölçüm alarak uzama miktarını bulmuş ve programda da bunları sağlayan K değerlerini tespit edip kütüphaneye eklemiştim.

kolay gelsin

Mesaj 5 / 6
ulasdeniz
cevap verdi: mak.serhat

Serhat Bey, hiç imalatta çalışmadığım için bilmiyorum. Fakat modellerini yaptığım firmanın sac metal parçaları var. onlar da değerleri bilmiyorlar. Benim bu değerleri elimdeki çizimlerden çıkarabilmem mümkün mü? normalde oradaki radius değerlerini ölçüp ayarlıyorum ama nasıl bir tablo kullanılıyor, ya da böyle bir tablo özelleştirilebilir mi bilmyorum. sadece geometrik olarak değerleri kopyalayıp modelliyorum haliyle. elimdeki çizimden büküm tablolarını oluşturmamın yolu var mı? ya da k factor değerini bulabiliyor muyum?

Ulaş Deniz

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ( "ACCEPT AS SOLUTION" ) seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" (KUDO) ile ödüllendirin.
Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCkJpVueGScmJvW1RIgqttSg

Mesaj 6 / 6
tolgay.hickiran
cevap verdi: ulasdeniz

Sheet metal K factor her bir firmanın kullandığı makinaya göre değişecektir. Fakat bunu es geçerek gerçeğe yaklaşabilmek adına "Unfold Rule" kısmında Bend Compensation kullanabilirsiniz.

Some worthwhile ideas
Copy Design should rename ilogic Rules too!
Why Nastran In-CAD doesn't have an SDK?IMPLEMENTED!

Tolgay Hickiran
Founding Partner
SignatureSignature

website
emailskypelinkedinyoutubeemail

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report