AutoCAD – Tüm Ürünler – Türkçe
Tüm AutoCAD ürünleri için Autodesk AutoCAD forumlarına hoş geldiniz. Deneyimlerinizi paylaşın, sorular sorun ve popüler AutoCAD ve araçlarıyla ilgili konuları keşfedin.
iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Göster  sadece  | Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Autocad 2015 Kasma sorunu

23 YANIT 23
ÇÖZÜLDÜ
Yanıtla
Mesaj 1 / 24
ulasdeniz
79906 Görüntüleme, 23 Yanıt

Autocad 2015 Kasma sorunu

Autocad 2015 kullanıyorum. daha önceki sürümlere göre çok fazla kasma oluyor. orta halli normal Autocad üzerinde sorunsuz açılabilen bir dosyayı "PAN" ya da seçme işlemlerinde ya da seçili elemanların taşınması işlemlerinde bilgisayar çok kasıyor ve işlemler takılarak gecikmeli gerçekleşiyor. bununla ilgili bir çözüm bilen var mı? 

Ulaş Deniz

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ( "ACCEPT AS SOLUTION" ) seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" (KUDO) ile ödüllendirin.
Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCkJpVueGScmJvW1RIgqttSg

23 YANIT 23
Mesaj 2 / 24
Gokhan_Kaya
cevap verdi: ulasdeniz

Merhaba

Autocad üzerinde bu kasmalar belli dosyalar damı yoksa autocad 2015 genel olarak her dosyada bu yavaslamayı yapıyor?

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ("Accept as Solution") seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.
Beğendiğiniz mesajları lütfen "Övgü Puanı" ("Kudo") ile ödüllendirin.

Gökhan Kaya
Tehcnical Manager
Autodesk Inventor Certified Professional 2015
LinkedIn

MSI WS 60 i7 Quadro M2000M

Mesaj 3 / 24
ulasdeniz
cevap verdi: Gokhan_Kaya

Hep kasıyor. her dosyada. 

Ulaş Deniz

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ( "ACCEPT AS SOLUTION" ) seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.

Mesaj 4 / 24
ulasdeniz

Sorun tamamen autocad 2015 sürümündeki yeniliklerle ilgili. Autoca 2015 kurulan her bilgisayarda sorunla tanışmak mümkün. biraz araştırdım ve çözümü buldum. çözüm 

autocad 2015 hardware acceleration.JPG

Resimde gösterilen adımlarla graphics performance penceresi açılıp Hardware  Acceleration  özelliği kapatılınca düzeldi. ya da GRAPHICSCONFIG komutu yazarak aynı pencere açılır.  Bu özellik bu versiyonda yeni mi bilmiyorum ama problem kesinlikle yeni. şimdi bilgisayarım ve dosyam rahatladı. 

Ulaş Deniz

Mesaj 5 / 24
Gokhan_Kaya

Autocad hardware Accelaration se?ene?ini aktif yap?p bir deneyiniz

Sayg?lar?mla;

G?khan Kaya

---
This email is free from viruses and malware because avast! Antivirus protection is active.
http://www.avast.com

Forumlarımızda çözülen sorularınızı "ÇÖZÜM OLARAK KABUL ET" ("Accept as Solution") seçimiyle işaretlemeyi lütfen unutmayın.

Gökhan Kaya
Tehcnical Manager
LinkedIn

Mesaj 6 / 24
nabruk

Donanım Hızlandırma bölümündeki o seçenek bende aktif olmuyor, kartım: Nvidia GTX 560 TI normalde aktif olması gerek diye biliyorum bu kart ile, laptopumda da GT870 var onda problem yok. Acaba sorun yazılımsal mıdır?

Mesaj 7 / 24
Gokhan_Kaya
cevap verdi: nabruk

Selam

Eger bu secenek aktif değil ise bir ihtimal ekran kartı driveriniz ile autocad sorun yaşıyordur.

Eğer ekran kartınız quadro olsaydı. aşagıdaki adresten onaylı ekran kartı driverlarını yukleyebilirdiniz.

Siz Nvidianın sitesine girip ekran kartı driverının en son sürümünü ve bir önceki sürümlerini kurup tekrar deneyiniz.

Diğer bir sorun ise Nvidia kartların dizüstü bilgisayarlarda kullanmış oldugu optimus calışma yöntemi vardır bu yöntem dizüstü bilgisayarlarda iki ekran kartı olup bir ekran kartı performan yksek diğeri enerji tasarrufu için intelin ekran kartı vardır. sizin yapmanız gereken nvidia denetim masasından aşagıda resimde gösterdiğim işlemleri yapmaktır.

nvidia kontrol paneli.png

Gökhan Kaya
Tehcnical Manager
LinkedIn

Mesaj 8 / 24
nabruk

Ekran kartım Nvidia GTX560Ti normalde sorun yaşatmaması gerek, ayrıca masaüstü pc kullanıyorum, optimum zımbırtısı da yok, yani Nvidia ile açıyorum zaten, hatta Nvidia denetim masasında da AutoCAD'i görüyorum, Frameworklerimi yeniden kurmayı, Directx'i yeniden kurmayı, Chipset Driverını yeniden kurmayı, Ekran kartı Driverını yeniden kurmayı, hatta eski driverı denemeyi bile yaptım. Fakat düzelmedi, seçenek aktif olmuyor. Konuyla ilgili foruma şöyle bir başlıkta açtım; http://forums.autodesk.com/t5/autocad-turkiye/autocad-2015-donanim-hizlandirma-secenegi-aktif-olmuyo... yardımlarınızı bekliyorum...

Mesaj 9 / 24
ulasdeniz

Bu sorunu araştırdım. önerilen şey directX 11 i iptal edip dX9 kullanmanızdır. yani dx9a geri dönerseniz, autocad daha yavaş çalışabilir ama problem çözülür. öte yandan bazı kullanıcılar yeni bir autocad sürümü indirip kullandıklarında bu problem kendiliğinden süpriz bir şekilde giderilmiş. şimdi ilk adımınız dx9a dönmek olsun. önce sorunun böyle çözüldüğünü görüp rahatlarsınız. sonra da yeni bir sürüm indirmeye çalışın. doığrudan autodesk sitesinden indirin. ben de konuyu feedback community üzerinden araştırayım. bakayım yeni güncelleme varsa, güncel sürüm varsa size yollamaya çalışayım. 

Autocad'in dx9'u kullanması için yapılması gerekenler: 

1- Autocad'i kapatın. 

2- Bilgisayarım üzerine sağ tıklayın- Properties seçeneği ile Control paneli System penceresine gelin.

3- System Advances System settings - Advanced sekmesinde Enviroment Vaiables butonuna basıp Enviroment Settings penceresini açın. 

4-System variables bölümündeki New butonuna basın ve " vARİABLE nAME" kısmına  GS_DEVICE yazıp Variable kısmına ise Dx9 yazıp OK işaretleyin

5- Autocad'i açıp GRAPHICSCONFIG komutunu girerek Hangi direct X seçeneğinin aktif olduğunu kontrol edin. 

Win7 ve İngilizce işletim sistemim olduğu için ekran görüntülerinden takip edebilirsiniz

SONUCU BİLDİRİN ona göre çözüm arayayım ve sorunla karşılaşacak diğer kullanıcılara fikir verelim. 

C1.JPG

c2.JPG

Ulaş Deniz

Mesaj 10 / 24
nabruk

Dediklerinizi uyguladım resimlerdeki gibi aynen, seçenek aktif oldu ve "Virtual Device" kısmında "DirectX 9" görünüyor. Fakat performans daha da düştü sanki. Çok fazla kasma var, zaten bu seçeneği kasmayı azaltmak için kullanmak istiyordum. Çare olmadı gibi yani. Nvidia GTX560Ti Ekran kartım ve 8GB Ram'im var işlemcimde i7-2600... Bu kadar fazla kasmaması gerek diye düşünüyorum. Hemde çok basit 2B çizimlerde... Yardımcı olabilirseniz sevinirim, bu konuda Türkçe bir kaynak da bulamadım, hem aynı sorunu yaşayanlara bu konu kaynak olacaktır...

Mesaj 11 / 24
Anonymous

1- İşlemlerinizde ilk olarak benchmark programını kurup ekran kartı testinizi sağlamanızı rica edeceğim

http://www.geforce.com/hardware/technology/dx11/downloads

2- http://www.geforce.com/drivers/results/79891 

Bu bölümden sizin kullanmış olduğunuz ekran kartınızın güncelini indirmenizi rica edeceğim.

Ardından temiz bir kurulum ve benchmark test sonrası PC nizin masaüstünde nvidia masaüstü denetim panelini çalıştırmanızı ve 3D setting bölümünden AutoCAD'i gösterip alt bölümde bu program için düşünülen grafik işlemciyi gösterin kısmından yüksek performanslı olan seçimi yapın. Testlerinizin ardından işleminiz düzelmiş olacaktır.

Yine de sorun çözülmez ise bana mail yoluyla ulaşarak teamviewer araclığı ile uzaktan yardım şeklinde sorunu çözüme kavuşturmaya çalışacağız.

Sorununuzun çözümü dileklerimizle.

mail: aliihsan.degirmenci@gmail.com

Mesaj 12 / 24
ysga
cevap verdi: Anonymous

Aynı sorun bende de var. En basit bir line çizerken bile kasıyor. Herhalde sistemden dedim. Sistemim;

Intel i5-2410M

NVIDIA GT540M

6 GB DDR3 RAM

Windows 8.1 64 bit

Bol bol boş alanı olan bir HDD ama maalesef 5400 RPM

Tüm sürücüler güncel

2014 sorunsuz ise onu indirip ondan devam edeyim diyorum ya da 2013, bu sistem hangisini rahat kaldırır? Burada anlattıklarınızı denedim belki performans arttı biraz ama hala hiç takılmaması gereken yerlerde takıldığı oluyor. Çizim geliştikçe daha da çok kasacak muhtemelen. Neden takıldığını da anlamadım CPU kullanımı az, boşta 3 GB RAM var hala olsa olsa ekran kartından olabilir.

Mesaj 13 / 24
Anonymous
cevap verdi: ysga

AutoCAD 2015 Service Pack 1' i indirip güncelleyin, sorun gideriliyor...

Mesaj 14 / 24
Anonymous

Merhaba, 

Servis Pack 1 kurdum fakat benimki düzelmedi...

iyi günler.Üzgün Gülümseme

Mesaj 15 / 24
Anonymous

Shifte basıp orbit kısmında 3D olarak bakmaya çalışınca uygulama durduruldu hatası veriyor. Normalde sıkıntı yok
Mesaj 16 / 24
Gokhan_Kaya

Merhabalar

Shift + fare orta tuş yaparken bazen kilitlemeler olabiliyor. aslında nav panelinde orbit komutunu kullanmanı tavsiye ederim ama

Shift orta tuşta kilitlenmeyi azaltmak için orbit komutuna girip ekranda sağ tuş yapın ve Enable Orbit Auto Target seçenegini kaldırın

kapanma olmayacaktır

autocad orbit auto target.png

Gökhan Kaya
Tehcnical Manager
LinkedIn

Mesaj 17 / 24
Anonymous

Cevap için teşekkürler.
Malesef "AutoCAD Application has stopped working"
Açıldıktan 5dk sonra standart bu hata gelmeye başladı.

Sistem: Win 8.1 / Civil 3D 2011 x64

**

Problem moving a new palette < This becomes your problem title
1. Open any drawing file
2. Select “My Workspace” from the Workspaces toolbar
3. Select the highest palette on “Tool Palettes”
4. Right-click on the “Tool Palettes” title bar and select “New Palette”
5. Right-click on the new palette tab and ”Move Down” to the bottom

Fatal error occurred

Mesaj 18 / 24
Gokhan_Kaya

Merhaba

Autocad Muhtamelen windows ta başka bir problem yaşıyor size tavsiyem Windows başlat menüsünde Tüm Programlar altında Autodesk klasörünün içinde Autocad 201x versiyonunun klasörü içinde Reset Settings to Default tıklyıp autocad resetleyin. ikinci olarak bilgisayarınızın ekran kartını güncelleyin

Autocad ile windows uyumlulugu konusunda sistem gereksinimlerini kontrolünü yapınız işletim sisteminizle Autocad yazılımının uyumlu olması gereklidir bu uyumunu bu siteden yapabilirsiniz https://knowledge.autodesk.com/support/system-requirements eğer bu öneriler çözüm olmazsa sisteminizden autocad yazılımını tamamen kaldırıp tekrar kurun. Autocad Yazılımının tamamen kaldırılması ile makaleyi bu linkten okuyabilirsiniz. https://knowledge.autodesk.com/customer-service/installation-activation-licensing/get-ready/remove-p...

Gökhan Kaya
Tehcnical Manager
LinkedIn

Mesaj 19 / 24
Anonymous

iyi günler ban de autocad 2007 kullanıyorum. bende de kasma oluyor.  bilgisayar özelliklerim;

işlemci: Intel(R) Core(TM) i5-6600K CPU @ 3.50GHz (4 CPUs), ~3.5GHz
ram 8192MB RAM

buna rağmen kasmalar oluyor. sadece 2d proje çizimi yapıyorum.

ayrıca ofise bir tane daha lisanslı autocad 2007 almak istiyorum nasıl temin edebilirim. ?

Mesaj 20 / 24
serkancavuslar

Komut Satırınıza TempoVerrides 0 olmalı

Ağağıdaki gibi Format / PointStyle None Yapınız,

AutoCAD Ayar0.PNG

Aşağıdaki gibi Transparan vs. Kapalı konuma alınız.

AutoCAD Ayar.PNG

Options Sytem Performance ı pasifize ediniz, "Diğer Arkadaşlarımız detaylıca yazmışlar"

AutoCAD iniz yoğun ise yeni bir acadiso.dwt ye taşıyınız, Eğer yoğunluk az ise taşımayın, Bazı autocad ayarları dosya içerisinde kala biliyor.

-purge RegApp ı kullanın.

Son olarak

https://forums.autodesk.com/t5/autocad-turkiye/dosya-boyutu/m-p/6351896#M609

buradaki yazılanı "Kendi Çözümüm" uygulayın.

Bu işlemler işinizi görmesi gerekiyor,

Bu işlemleri tane tane yapın lütfen.

Serkan ÇAVUŞLAR
CplCAD / Türkiye
Etiketler (1)

Aradığınızı bulamadınız mı? Topluluğa sorun veya bilgilerinizi paylaşın.

Soru Sor  

Autodesk Design & Make Report